Szczeliwa do komina – jakie wybrać?

Kominy są natychmiast rozpoznawalne – nawet od najmłodszych lat wiele dzieci włącza te struktury do swoich rysunków, nawet jeśli nie mają komina w swoim domu. Chociaż mogą być niezwykle piękne, kominy wymagają wielu prac konserwacyjnych.

Chociaż konserwacja może się różnić w zależności od tego, z czego wykonany jest komin, zwykle obejmuje:

  • czyszczenie,
  • przeglądanie,
  • naprawę wszelkich pęknięć lub uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Najlepszym sposobem naprawienia komina jest przede wszystkim zapobieżenie temu, a najlepszym sposobem na to jest jego uszczelnienie na przykład poprzez szlamowanie kominów.

Szczeliwa to rodzaj substancji używanej do blokowania przenikania płynów do materiału, na którym się znajdują. Jeśli chodzi o kominy, te szczeliwa są zwykle poliuretanowe lub silikonowe. Nie wszystkie szczeliwa są takie same i aby określić, który z nich jest najlepszy dla Twojego komina, musimy najpierw szczegółowo omówić te dwie substancje.

Uszczelnienie na silikonie

W większości silikon na poziomie podstawowym składa się z atomów krzemu, tlenu, węgla i wodoru. Czasami nasycana również innymi rzeczami, ta prosta substancja tworzy polimer, który jest używany w wielu różnych dziedzinach, takich jak kleje, smary i izolacje.

Powodem tego jest to, że ten polimer ma wiele użytecznych właściwości. Silikon ma wyjątkowo niską przewodność cieplną, toksyczność i przewodność cieplną. Może przywierać do niektórych materiałów, ale nie do innych, a jednocześnie odznacza się niezwykłą odpornością na działanie ozonu i promieniowania ultrafioletowego (UV).

Odpycha rozwój mikrobiologiczny, taki jak pleśń, grzyby i bakterie. Nie trzeba dodawać, że ta substancja jest w stanie stworzyć wodoszczelne uszczelnienia, które są w stanie wytrzymać duże wahania temperatury – z wieloma eksperymentami w zakresie od -100 ° do 250 ° Celsjusza.

W rzeczywistości silikon jest tak skuteczny w odpychaniu wysokich temperatur, że często jest stosowany jako sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia w całym domu. Prawidłowo użytkowana pianka silikonowa może być używana w celu dostosowania nowych budynków do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Podsumowując, silikon jest znany ze swojej niezwykłej wytrzymałości i elastyczności wynikającej z jego składu chemicznego. Ponieważ jest to substancja nieorganiczna, odznacza się niezwykłą długowiecznością nawet w najbardziej brutalnych środowiskach.

Opcja poliuretanu

Podczas gdy silikon składa się głównie z substancji nieorganicznych, poliuretan składa się głównie ze związków organicznych utrzymywanych razem przez nieorganiczny związek uretanowy. Poliuretan może składać się z wielu różnych chemikaliów, z których wszystkie można zorganizować w określony sposób na podstawie polioli i izocyjanianów użytych do jego produkcji.

Co jest lepsze?

Zalety i wady obu substancji opierają się na podstawowych składnikach chemicznych. Organiczny charakter poliuretanu oznacza, że ​​z czasem ulega on rozkładowi w postaci promieniowania UV. Z drugiej strony silikon nie musi się tym martwić, ponieważ jest głównie nieorganiczny – co oznacza, że ​​w przeciwieństwie do poliuretanu nie ma potrzeby powrotu do jego naturalnego stanu.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe