Transport technologiczny poprawia wydajność zakładu przemysłowego

Prócz maszyn i urządzeń służących do obróbki metali, istotną rolę w przemyśle odgrywają systemy transportu technologicznego, które wpływają bezpośrednio na procesy produkcyjne. Dzięki odpowiednio dobranym systemom transport pomiędzy poszczególnymi maszynami czy stanowiskami jest prosty i szybki.

Po co stosuje się systemy transportu technologicznego?

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrane i zaprojektowane systemy transportu technologicznego mają znaczący wpływ na sam proces produkcji. Dzięki niemu poszczególne elementy mogą łatwo przemieszczać się między poszczególnymi maszynami bądź gotowe produkty mogą trafiać za jego pomocą do paletyzacji.

Transport technologiczny pod konkretne wymagania

agregaty malarskie gracoZlecając zaprojektowanie i wykonanie niezawodnej linii transportowej, warto dokładnie przeanalizować jej rozmieszczenie, by byłą funkcjonalna i nie zabierała zbyt wiele przestrzeni. Oczywiście warto wziąć też pod uwagę czy transport technologiczny ma łączyć tylko poszczególne stanowiska w obrębie jednego budynku, czy też ma przemieszczać produkty pomiędzy budynkami, czy kondygnacjami. Takie szczegóły są wbrew pozorom bardzo istotne, gdyż licząc na poprawę wydajności produkcyjnej lepiej zamieścić w projekcie taką ewentualność.

Z czego składają się linie technologiczne?

  • różnego rodzaju wałkowe przenośniki. W zależności od potrzeb można dobrać odpowiednią szerokość roboczą, by transport ładunków był łatwiejszy,
  • modularne przenośniki, które do przemieszczania ładunków wykorzystują zazwyczaj płytkowe łańcuchy,
  • taśmowe przenośniki, dobrane konkretnie pod rodzaje ładunków,
  • urządzenia odpowiedzialne za zmianę kierunku transportu, czyli zwrotnice, zgarniacze, obrotnice itp.

Warto jednak pamiętać, iż linie transportowe muszą być odpowiednio dopasowane do środowiska pracy. Wybierając takie rozwiązanie, warto wcześniej sprawdzić co do zaaferowania w tej kwestii ma blastech.pl, gdzie można również nabyć wiele niezbędnych maszyn do profesjonalnej obróbki metali.

Jaką linię technologiczną warto wybrać?

Konstrukcja linii technologicznej musi być dopasowana do specyfikacji zakładu. Można jednak wybrać jakie powłoki ochronne mają ją pokrywać.
Dostępne są:

  • linie technologiczne wykonane ze stali węglowej, które zabezpieczone są specjalną powłoką malarską
  • linie technologiczne, w których elementy konstrukcji zostały poddane ocynkowaniu galwanicznemu lub ogniowemu
  • linie technologiczne wykonane ze stali nierdzewnej. Ten rodzaj polecany jest szczególnie w branży spożywczej i chemicznej, gdzie istnieje potrzeba częstego mycia i konserwacji takiej konstrukcji.

Czy linie technologiczne są konieczne?

To czy w danym zakładzie zostaną wykonane linie technologiczne, zależy już tylko od właściciela. Warto jednak inwestować w takie rozwiązania, gdyż w znacznym stopniu usprawniają pracę, a towar można bez trudu transportować do dalszej obróbki, bądź transportować do pakowania. Oczywiście takie systemy związane są z kosztami, jednak na tej kwestii nie warto oszczędzać.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe