Trzy kroki do założenia własnego biznesu

finally-its-time-to-start-your-own-business

Wielu osobom własna działalność nieodparcie kojarzy się z niezależnością i zarabianiem dużych pieniędzy. Jest to rzecz jasna prawidłowe myślenie, pod warunkiem, że będziemy w stanie dopilnować wszelkich formalności. O czym mowa? Z założeniem własnego biznesu wiąże się zdecydowanie więcej załatwiania i biurokracji, niż w przypadku podejmowania innej pracy. Właśnie konieczność odwiedzenia wielu miejsc, jak również świadomość czasochłonności tego zajęcia odstręczają mnóstwo ludzi od podjęcia tego wysiłku. My podpowiemy, co zrobić, żeby wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Wystarczą zaledwie 3 kroki

Krok nr 1

O wszystkim warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Zaleca się, żeby po pierwsze poszukać odpowiedniego księgowego lub też biura, które w przyszłości zajmie się wszelkiego rodzaju naszymi sprawami. Jest to o tyle istotne, że, po pierwsze, dobre biuro rachunkowe z pewnością będzie nam służyło pomocą podczas składania wniosku, a po drugie, co wydaje się nawet istotniejsze, księgowy będzie mógł nam doradzić w zakresie wyboru formy działalności gospodarczej. Na samym początku naszej drogi nie musimy mieć pełnej świadomości określonych decyzji, podczas gdy inne osoby, które takie doświadczenie posiadają, mogą nas wspomóc, dokładnie tłumacząc konsekwencje naszych decyzji. Niektóre postanowienia można w trakcie prowadzenia działalności modyfikować, jednak inne są niezmienne. Najpoważniejsza jest kwestia wyboru pomiędzy spółką cywilną, spółką z o.o. I jednoosobową działalnością gospodarczą.

Krok nr 2

Po podjęciu decyzji w sprawie wyboru biura rachunkowego konieczne staje się odwiedzenie kilku urzędów. Okazuje się, że najczęściej osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z własnym biznesem wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze i, co nie bez znaczenia – także dużo tańsza. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może się odbyć poprzez wypełnienie elektronicznego formularza i złożenie elektronicznego podpisu. Jeśli jednak ktoś nie aktywował swojego podpisu w takiej formie, możliwe jest podpisanie takiego wniosku w urzędzie miasta lub gminy. Konieczne jest podanie takich danych, jak adres zamieszkania wnioskodawcy i adres prowadzenia działalności, a także kod profilu biznesu i numer konta w banku.

Krok nr 3

Kiedy wniosek składany jest elektronicznie, nie ma konieczności ubiegania się o numer NIP (pozostaje on ciągle ten sam), ani o numer REGON, który zostaje przydzielony automatycznie, konieczne jest natomiast zgłoszenie się do ZUS-u po obowiązkowe ubezpieczenie. Część osób, tych, którzy zdecydują się być płatnikami VAT-u, czeka jeszcze wizyta w Urzędzie Skarbowym. O sposobie rozliczania się można poinformować podczas osobistych odwiedzin lub za pomocą zredagowanego przez siebie dokumentu, który należy wysłać listem poleconym. Zanim rozpoczniemy wreszcie swoją działalność, warto byłoby się jeszcze zorientować, czy prowadzenie naszej firmy nie wymaga również dodatkowych zezwoleń i licencji.

Ostatnie komentarze
  1. Moonia
  2. RanJan
  3. Remek

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe