W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę z korzyścią dla siebie? Porady eksperta Joanny Kurz

sign-document

Okazuje się, że tak samo jak podjęcie nowej pracy, tak samo kłopotliwe może się okazać zakończenie aktualnej pracy. Sprawą oczywistą jest to, że najczęściej mamy dobry powód, żeby z umowy o pracę zrezygnować. Nie odpowiadają nam obecne warunki, pracownicy, szef lub też zarabiamy za mało. Drugim powodem może być znalezienie nowej, lepszej pracy. Jednak umowy o pracę nie możemy rozwiązać z dnia na dzień. Nasza eksperta – Joanna Kurz podpowie, co zrobić, aby umowę tę rozwiązać z korzyścią dla siebie.

Najkorzystniejsze wyjście

– Przede wszystkim należy pamiętać – przypomina nasza ekspertka – że wszelkie sprawy związane z rozwiązaniem umowy o pracę reguluje Kodeks Pracy. To właśnie on wyznacza, jakie zadania ma pracownik i pracodawca. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest porozumienie stron. W taki sposób możliwe jest rozwiązanie każdej umowy, niezależnie od tego, na jaki czas była zawarta (określony lub nieokreślony) i jaki wymiar czasu pracy obejmowała. Najprościej mówiąc, dwie strony umawiają się, że zakończą ze sobą współpracę. Największym plusem takiego rozwiązania jest to, że można rozstać się z obecną pracą w krótkim terminie, znacznie krótszym niż obowiązujący czas wypowiedzenia. Będzie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają już na oku inną pracę i nie chcą czekać z jej rozpoczęciem. W ten sposób uniknie się również niewygodnych pytań ze strony nowego szefa, który będzie chciał wiedzieć, czemu ustał poprzedni stosunek pracy. Jest to niejednokrotnie dobre rozwiązanie również dla pracodawcy. Nie musi się on obawiać, że pracownik będzie dochodził swoich praw w sądzie pracy, a także uniknie konieczności konsultacji ze związkami zawodowymi. Jedynym minusem dla pracownika może się wtedy okazać brak odprawy.

Wypowiedzenie

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pracodawca nie godzi się na takie rozwiązanie? – pytamy naszą ekspertkę.

Wtedy pozostaje nam złożenie wypowiedzenia. Warto mieć na względzie również to, że może tego dokonać także pracodawca. Taki sposób wymaga formy pisemnej, również dotyczy umowy na czas próbny i umowy terminowej. Pracę będzie można zakończyć dopiero po wskazanym czasie, nie jest to więc wyjście dla tych, którzy chcieliby od razu zatrudnić się w innym miejscu.

Czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć okresu wypowiedzenia? – pytamy.

– Oczywiście, okres ten nie obowiązuje, gdy pracodawca nie zapewni właściwych warunków zatrudnienia kobiecie w ciąży, a także w sytuacji, kiedy nie zastosuje się do wytycznych, zawartych w orzeczeniu lekarskim. Kiedy obecny stan zdrowia nie pozwala pracownikowi na wykonywanie obowiązków służbowych, a pracodawca nie chce powierzyć mu innych zadań, z pracy zwolnić możemy się niemal natychmiastowo. To samo dotyczy przypadków, w których pracodawca narusza zasady współpracy w niedopuszczalny sposób. Kiedy nie otrzymamy wynagrodzenia lub należnego nam urlopu, możemy złożyć wypowiedzenie bez obowiązującego okresu. W tym przypadku jest to całkowicie uzasadnione. Skoro jedna strona nie wywiązuje się z umowy, naturalnym staje się to, że pracownik również nie musi przestrzegać wszystkich zasad.

Źródło: CEO

Ostatnie komentarze
  1. Lem

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe