Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Czasami zdarza się tak, że na łonie rodziny dochodzi do poważnych zakłóceń jej funkcjonalności, z czego rodzą się następnie duże problemy społeczne, utrudniające i uniemożliwiające wręcz normalne egzystowanie. Niestety często jedynym wyjściem z takich patowych sytuacji jest wniesienie przez poszkodowaną stronę sprawy do sądu o przyznanie alimentów. Z kolei późniejszy brak wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego dotyczy, według danych Krajowego Rejestru Długów na rok 2021, kwoty ponad 11 miliardów złotych i obejmuje blisko 280 tysięcy dłużników. Przekłada się to na znacznie niższą jakość życia poszkodowanych w ten sposób dzieci, zatem istotne jest aby w zgodzie z przepisami prawa, dążyć do jak najlepszego zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych.

Zabezpieczenie alimentów w prawie polskim

Zgodnie z obowiązującym obecnie w Polsce prawem, artykułowanym w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego: “W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia”. Oznacza to tylko tymczasowe rozstrzygnięcie sądu na czas trwania postępowania, udzielane na wniosek zainteresowanej osoby w formie postanowienia. Dodajmy tutaj, że o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego można starać się zarówno w sprawie o alimenty, jak i w sprawach o ich podwyższenie, czy także w sprawie o rozwód. Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest w świetle obowiązujących przepisów zwolniony od kosztów.

Tyle podstawa prawna w przedmiotowej materii, ale przejdźmy teraz do kwestii najważniejszej – jak napisać taki wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Wniosek o zabezpieczenie alimentów w praktyce

Taki wniosek należy wnosić zwłaszcza w toku przedłużającego się nadmiernie postępowania, ale dobrze też, aby pojawił się już jako element pozwu wzywającego do zasądzenia na rzecz powoda alimentów. Przemawia za tym natychmiastowa wykonalność postanowienia o zabezpieczenie, za czym stoi duża skuteczność, a dodajmy jeszcze, że sąd jest zobligowany do nieomal bezzwłocznego rozpatrzenia takiego wniosku.

Samo pismo składane do sądu powinno zawierać dane powoda i pozywanego, a także wartość przedmiotu sporu, czyli kwotę pieniężną, o którą toczy się spór w postępowaniu alimentacyjnym. Wniosek powinien zawierać klauzulę zobowiązującą pozwanego do uiszczania małoletniemu danej kwoty co miesiąc, przez cały czas trwania procesu sądowego, wraz z ewentualnymi odsetkami naliczanymi za zwłokę.

Bardzo istotne jest tutaj właściwe sporządzenie uzasadnienia do takiego wniosku. Powinno ono zawierać przede wszystkim wszystkie składniki kosztów utrzymania dziecka, wraz ze szczegółowym określeniem sytuacji rodzinnej, zarobkowej i majątkowej każdego z rodziców. Ważne jest także skuteczne uprawdopodobnienie okoliczności, w której brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia. Można tutaj przedstawić jako dowody zaświadczenie o wysokości zarobków, odcinki renty lub emerytury, czy choćby rachunki za prąd i gaz. W załączniku do wniosku powinien się także znaleźć odpis aktu urodzenia dziecka, w interesie którego prowadzone jest postępowanie.

Jeżeli chodzi o wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór takiego pisma można znaleźć na stronach internetowych kancelarii prawniczych i sądów.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe