Współpraca z zagranicznym klientem – krótki poradnik dla firm zarabiających w obcej walucie

161128182257-venezuela-currency-540x304

Współpraca zawsze była rozległym pojęciem otoczenia biznesu. W różnych firmach przyjmuje ona różne zasady i warunki. Jak ma odnaleźć się na tej niwie firma, która zarabia w obcej walucie współpracując z zagranicznym klientem, możesz przeczytać poniżej.

Handel zagraniczny, na czym to polega?

Handel zagraniczny jest jedną z odmian współpracy między państwami, przedsiębiorstwami oraz mniejszymi firmami, gdzie jedna ze stron ma swoją siedzibę po za granicami kraju. Zagranicznym partnerem handlowym może być także osoba fizyczna. Tak jak i inny handel, polega on na wymianie towarów, czy też usług między stronami umowy handlowej. Jednakże w handlu tym ogromną rolę odgrywa system walutowy. W handlu zagranicznym najczęściej strona, która jest sprzedającym towar, czy też usługę zarabia na tym w walucie jaką dysponuje jej partner, czyli w walucie obcej.

Na czym polega współpraca z zagranicznym klientem?

Wiadomym jest, iż współpraca opiera się na pewnych zasadach i ustaleniach, czego potwierdzeniem są sporządzane umowy między partnerami handlowymi tzw. umowy handlowe, czy też wystawiane na rzecz osoby zamawiającej faktury. Przy współpracy z partnerem zagranicznym ogromną rolę stanowi treść umowy, gdyż musi ona uwzględniać prawodawstwo obydwu krajów. Kolejnym niezmiernie ważnym elementem tej współpracy jest system rozliczeń poczynionych transakcji handlowych między partnerami. Mamy tutaj zatem do czynienia z treścią faktury, jej językiem, walutą oraz podatkiem. Sposób sporządzania takiego dokumentu określają odpowiednie przepisy prawne.

Jak rozliczamy współpracę z klientem zagranicznym?

easysend.plZacznijmy od języka faktury. Najpowszechniej stosowanym językiem wystawiania faktur dla zagranicznych kontrahentów jest język angielski. Jednakże warto też zanieść taką fakturę do tłumacza przysięgłego, który odpowiednio ją przetłumaczy i uwierzytelni na potrzeby polskiego fiskusa. Treść faktury nie różni się w zasadzie od naszych polskich faktur, jednakże jeśli Twoim partnerem handlowym jest ktoś, kto ma siedzibę po za obszarem UE, to wpisujesz tam jedynie kwotę netto sprzedanego towaru, czy też wykonanej usługi, gdyż każde państwo ma inny system podatkowy, na terenie UE zostało to w miarę dobrze ujednolicone. Co do rozliczenia podatku to są ku temu odrębne przepisy, kiedy masz obowiązek go uiścić, a kiedy czyni to Twój handlowy partner.

Co z walutą na fakturze?

Otóż podajmy tu taki przykład: sprzedajesz przedsiębiorstwu z USA materiał na ubrania, oczywiście wystawiasz fakturę w dolarach. Pamiętaj jednak, że musisz wpisać kurs franka w kantorach internetowych, czy też w bankach, jaki obowiązywał na dzień wystawienia faktury.

Jak sam widzisz, jest sporo obwarowań prawnych, jeśli chodzi o współpracę zagraniczną, ale znając jej zasady oraz odpowiednie przepisy prawne, które jej dotyczą, nie zginiesz w dżungli niezrozumiałych dla Ciebie paragrafów. Wiedząc na czym polega taka współpraca możesz śmiało zacząć zarabiać nawet w obcej walucie.

Źródło: Lista kantorów internetowych kantorlista.pl

Ostatnie komentarze
  1. Geratherm.pl

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe