Wypowiedzenie umowy kredytowej – czym to grozi?

reading_documents_insert_by_Bigstock

Konsekwencje i skutki wypowiedzenia umowy kredytowej zależą w dużym stopniu od rodzaju pożyczkobiorcy, dostępności alternatywnych środków finansowych i przyczyny rozwiązania umowy. W tym artykule omówiono czynniki uwzględnione przez sądy w ocenie, czy wypowiedzenie jest ważne oraz czym dla pożyczkobiorcy może skończyć się takie wypowiedzenie. Bowiem nawet na podstawie umownego postanowienia o rozwiązaniu umowy, często taki proces nie jest ani prosty, ani przyjemny.

Kto jest kredytobiorcą?

Charakter kredytobiorcy ma kluczowe znaczenie przy określaniu zakresu obowiązków banku. Czy to prywatny konsument czy profesjonalna impreza? Ten ostatni może być klasyfikowany na podmiot o niewielkim lub dużym doświadczeniu w porozumieniach finansowych (np. porównanie małych i średnich przedsiębiorstw z wielonarodowymi konglomeratami o rozbudowanych i złożonych strukturach finansowania grupy). Rozróżnienie to jest jednak zawsze stosowane jako twarda i szybka reguła w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że każdy indywidualny przypadek musi zostać oceniony według własnego uznania sądu, gdy chodzi o wypowiedzenie umowy kredytowej bez porozumienia między bankiem a kredytobiorcą.

Co mówi umowa pożyczki?

Muszą zostać ujawnione okoliczności wypowiedzenia umowy, które są istotne przy ustalaniu ważności rozwiązania umowy kredytowej. Niemniej jednak ogólnie się uznaje, że obowiązek banku mimo kar umownych i tego, że takie wypowiedzenie odbije się niekorzystnie na ratingu kredytowym – jest taki by mimo wszystko uwzględniać interesy klienta w jak najlepszym stopniu, co może mieć znaczenie przy ocenie ważności rozwiązania umowy. W związku z tym sąd jeśli jest konieczny do zabrania głosu w tej sprawie, musi wziąć pod uwagę szeroki zakres okoliczności, oceniając, czy wypowiedzenie jest dopuszczalne zgodnie z normami.

Niektóre z okoliczności, które sąd może rozważyć w przypadku wypowiedzenia umowy kredytowej:

• czy nastąpił znaczny spadek wiarygodności kredytowej kredytobiorcy i / lub wzrost ryzyka kredytowego banków
• czy zachowana jest wiarygodność kredytobiorcy (np. czy kredytobiorca dostarczył bankowi stosowne informacje)
• czy i w jakim stopniu pożyczkobiorca nie wykonał umowy kredytowej
• jaka była decyzja banku przed wypowiedzeniem kredytu

Zobacz również na czym polega pożyczka pod zastaw działki

To okoliczności wpływają na to w dużym stopniu, jakie są dalsze okoliczności podejmowanego kroku wypowiedzenia umowy kredytowej. Zatem zakładając, że nie jesteś klientem firmowym, ale indywidualnym i jeśli zmienisz zdanie na temat umowy o kredyt konsumencki (np. umowy pożyczki lub umowy najmu) lub później odkryjesz, że nie będziesz w stanie pozwolić sobie na takie płatności, możesz zmienić lub wycofać się z umowy – ważne jest jednak jak to zrobisz.

Pamiętaj też, że możesz wycofać się z umowy, jeśli pożyczkodawca nie dostarczył Ci wszystkich informacji wymaganych prawem jak również możesz wycofać się z umowy, jeśli umowa lub zachowanie pożyczkodawcy są uciążliwe. Możesz mieć prawo do zmiany umowy, jeśli coś nieprzewidzianego spowodowało trudności w jej spłacie, bo zawsze istnieje ustawa chroniąca osoby, które zaciągnęły umowy o kredyt konsumencki – to jest twoja linia obrony i musisz o tym pamiętać.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe