Wypożyczamy jacht w celach służbowych – jakie uprawnienia musimy posiadać?

Wynajęcie jachtu jest dosyć zbliżone pod względami formalnymi do wypożyczenia samochodu. Podobnie jak przy wynajmie auta, trzeba bowiem mieć uprawnienia do poruszania się jachtem po wodzie. Ich poziom czy zakres jest uzależniony od tego, po jakim akwenie planujemy się poruszać.

Wypożyczanie jachtu do celów służbowych jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Właściciele firm korzystają z takich atrakcji organizując imprezy firmowe dla pracowników czy ciekawe wyjazdy biznesowe dla swoich kontrahentów i partnerów biznesowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że organizacja tego rodzaju imprezy wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności, o których nie można zapomnieć. Aby wynająć łódkę żaglową, jacht motorowy czy inna jednostkę pływającą, najczęściej już przy podpisywaniu umowy trzeba przedstawić dokumenty poświadczające posiadanie odpowiednich uprawnień. Armatorzy łódek, jachtów i statków dbają bowiem o swoje mienie i raczej za żadne pieniądze nie wynajmą łodzi komuś, kto o żeglarstwie nie ma bladego pojęcia.

Bez patentu nie wypuszczaj się na jeziora

Najmniejszy problem jest w przypadku wynajęcia jachtu do poruszania się po wodach śródlądowych. Niewielkie jachty kabinowe można wynająć nawet bez posiadania patentu żeglarskiego. Jednak, jeśli nie mamy żadnych uprawnień, wynajęcie jednostki pływającej nie jest najlepszym pomysłem. Można to bowiem porównać do prowadzenia auta bez posiadania prawa jazdy oraz wszystkich umiejętności, jakie trzeba mieć, aby móc się poruszać po drogach. Owszem, zdarzają się osoby, którym wydaje się, że poruszanie się jachtem to nic trudnego, jednak już na wodzie okazuje się, że jedyne, co potrafią, to odpalenie silnika i pływanie od portu do portu. W takiej sytuacji raczej trudno mówić o cieszeniu się urokami żeglarstwa. W przypadku większych jachtów, aby w ogóle móc je wyczarterować, trzeba okazać uprawnienia w postaci patentu żeglarskiego. Dosyć podobnie jest w przypadku jachtów morskich. Czarter jachtu Grecja czy wynajęcie łódki na Bałtyku jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy odpowiednie uprawnienia do poruszania się po drogach morskich.

Czasem warto wynająć sternika

Niestety, bywa i tak, że chcemy wynająć jacht, ale nie mamy żadnych uprawnień. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań, aby móc wybrać się w rejs. Dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnego sternika, który zadba o bezpieczeństwo wszystkich załogantów. W większości firm czarterowych jest taka możliwość, oczywiście za dodatkową opłatą. Wynajmując sternika, można mieć pewność, że znajdujemy się na pokładzie pod opieką osoby, która zagwarantuje bezpieczeństwo i sprawne poruszanie się po wodzie bez względu na pogodę czy warunki panujące na morzu. Owszem, jest to dodatkowy wydatek, ale nie warto z niego rezygnować dla oszczędności.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe