Jak zarejestrować VAT w Niemczech?

Kiedy musisz być płatnikiem VAT w Niemczech?

Zacznijmy od tego, że w większości wypadków nie ma konieczności rozliczania podatku VAT w Niemczech. Dzieje się tak ze względu na zasadę odwrotnego obciążenia. Nie zawsze jednak ma ona zastosowanie, a szczegółowo regulują to dyrektywy UE. To one wskazują przedsiębiorcom, gdzie powinni rozliczyć daną transakcję. Najczęstszą formą rozliczenia przedsiębiorców z Polski i Niemiec jest faktura z 0% stawką VAT.

Rejestracja VAT w Niemczech jest natomiast konieczna, kiedy na usługodawcę lub nabywcę nie da się przenieść towaru w procedurze odwrotnego obciążenia. Dotyczy to kilku branż i rodzajów transakcji:

  • sprzedaży z magazynu w Niemczech;
  • sprzedaży wysyłkowej z Polski do naszych zachodnich sąsiadów;
  • sprzedaży towarów bezpośrednio w Niemczech;
  • branży budowlanej – w kilku przypadkach;
  • transportu osób przez Niemcy.

Szczegóły dotyczące rozliczenia VAT w Niemczech znajdziesz na: taxology.co/pl. Także tutaj znaleźć można dane konieczne do wystawienia faktury VAT w Niemczech.

Stawki VAT w Niemczech

W Niemczech obowiązują trzy zasadnicze stawki VAT. Podstawowa wynosi 19% i dotyczy ona wszystkich towarów, dla których nie obowiązują stawki obniżone (7% lub 0%).

Podatek na poziomie 7% dotyczy np. niektórych artykułów spożywczych i ich dostaw. Ma zastosowanie także w przypadku sprzętu medycznego, krajowych przewozów osób i zakwaterowania czy książek i czasopism – także tych w formie elektronicznej. Taka stawka VAT obowiązuje także dla zakupu biletów na imprezy sportowe i kulturalne. Z 7% stawką VAT zakupimy także drewno do kominków czy cięte kwiaty. Zerowa stawka VAT obowiązuje przede wszystkim dla transportu wewnątrzwspólnotowego i częściowo także międzynarodowego.

Jak uzyskać numer VAT? Należy złożyć wniosek o jego nadanie w odpowiednim urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby zagranicznego przedsiębiorcy. Urząd prawdopodobnie będzie wymagał od przedsiębiorcy podania danych wnioskodawcy oraz wyciągu z umowy spółki.

Odsetki i kary za spóźnienia w Niemczech

Nie od dziś wiadomo, że rozliczeń podatkowych warto pilnować na bieżąco. Każde spóźnienie lub nieprawidłowe rozliczenie może skończyć się naliczeniem karnych odsetek. Ile mogą one wynosić? W Niemczech jest to 1% wymaganego podatku, przy czym nie więcej niż 25 tysięcy euro. Takie odsetki dotyczą opóźnień w płatnościach.

Jeśli urząd nakłada kary za nieterminowe składaniu deklaracji, ich wysokość w dużej mierze zależy od samego urzędnika, który zajmuje się sprawą. Nie oznacza to jedynie złej woli urzędów – równie często można się z nimi dogadać, a nawet wynegocjować odstąpienie od nałożenia kar. Jeśli kary zostaną nałożone, zwykle mieszczą się w granicach 100-500 euro.

Rejestracja VAT w Niemczech w wielu przypadkach nie jest konieczna, jednak warto mieć pod kontrolą zakres prowadzonej przez nas działalności, aby nie narażać się urzędom w kraju i za granicą. Wykaz niemieckich urzędów skarbowych, które powinny interesować polskich przedsiębiorców, znajdziesz na: https://taxology.co/pl/jaki-vat-obowiazuje-w-niemczech/.

Ciekawi Cię kwestia VAT w innych krajach? Sprawdź, jaki VAT obowiązuje w Wielkiej Brytanii.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe