Zawód lektor – czy konieczne jest kierunkowe wykształcenie?

Praca lektora kojarzy nam się jedynie z czytaniem filmów i z konkretnymi nazwiskami, które w branży są obecne od dłuższego czasu. W rzeczywistości jednak zapotrzebowanie na lektorów jest duże także w innych branżach – dobry lektor z pewnością nie musi więc obawiać się, że nie znajdzie zatrudnienia czy że będzie długo szukał pracy. Dobrze jest też, przynajmniej na początku przygody z tą branżą, zadbać także o inne źródła zarobku. Początkujący lektorzy zdecydowanie nie mogą liczyć na takie stawki, jakie otrzymują prawdziwe gwiazdy w tej branży.

Nagrania lektorskie to dobry sposób na pracę zarobkową dla osób, które chcą zarabiać przede wszystkim głosem. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że do tej pracy konieczne są odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim, ważny jest ton i brzmienie głosu, prawidłowy akcent i dykcja, a także brak jakichkolwiek wad wymowy. Owszem, pewne kwestie są d wypracowania czy do zmiany, jednak z wieloma predyspozycjami trzeba się po prostu urodzić. Dobry lektor może znaleźć pracę nie tylko przy produkcji filmów, ale również audiobooków i reklam, których jest przecież na rynku coraz więcej. Na początku przygody z tym zawodem trzeba jednak liczyć się z tym, że zarobki mogą być marne, podobnie jak zainteresowanie zleceniodawców. Jeśli jednak sprawdzimy się w tej branży, a nasze portfolio będzie nieustannie rosło, z pewnością będzie również rosło zainteresowanie ze strony zleceniodawców.

Szkolenia z emisji głosu lun szkoła filmowa

Aby zostać lektorem, trzeba nieco przyłożyć się do szlifowania swoich naturalnych warunków głosowych. Przydadzą się różnego rodzaju szkolenia i kursy z emisji głosu, dykcji czy recytacji, które można znaleźć na wielu uczelniach lub w ośrodkach kształcenia. Najczęściej lektorzy to absolwenci szkół aktorskich czy dziennikarskich, gdyż mają oni spore doświadczenie i umiejętności w pracy z głosem i w zmienianiu go na różne potrzeby. Jednak nie ma konkretnego wykształcenia kierunkowego, które uprawniałoby do wykonywania zawodu lektora. Krótko mówiąc, na żadnej uczelni nie znajdziemy kierunku: lektor.

Jak zacząć?

Na początku warto zadbać o to, by próbki naszych umiejętności umieścić w jednym z popularnych banków głosów. To ciekawe rozwiązania, dzięki którym firmy poszukujące lektorów mogą wybierać spośród różnych lektorów i znaleźć taki głos, który odpowiadał będzie ich indywidualnym potrzebom. Następnie należy też nieustannie rozwijać się w danej branży, chodzić na imprezy branżowe, a także określić, jakim lektorem chcemy być w tym kierunku się specjalizować. Zauważmy, że są lektorzy, którzy czytają jedynie filmy albo tacy, którzy wolą realizować się a audiobookach. Im węższa specjalizacja, tym większa szansa, że będziemy uznanymi specjalistami na rynku.

Więcej w artykule: Jak zostać lektorem?

Sprawdź także te artykuły:

Koniec okresu próbnego w pracy – co dalej?
Kontrole z urzędu skarbowego – jak często możesz się ich spodziewać?
Zawód lektor – czy konieczne jest kierunkowe wykształcenie?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe