Zdrowie w pracy czyli na czym polega zespół cieśni nadgarstka?

Choroby stawów nie ograniczają się jedynie do schorzeń nóg, ale również rąk, co dotyka również osoby z siedzącym trybem życia. Do grupy tych chorób należy min. zespół cieśni nadgarstkowego, który objawia się u osób nadwyrężających dłonie lub narażających ręce na nienaturalne pozy. Zobaczmy więc, komu szczególnie grozi Zespół Cieśni Nadgarstkowego i jakie są sposoby na wyleczenie bolesnej przypadłości.

Grupa ryzyka dla choroby stawów

Jak już wspomniano, na tępy ból i drętwienie narażone są osoby intensywnie wykonujące pracę manualną, a także osoby, których dłonie przyjęły nienaturalną pozę w czasie wykonywania rutynowych, monotonnych obowiązków. Objawy początkowo nie są duże, jednak z czasem stają się uciążliwe- z czasem pojawia się ostry ból, drętwienie i brak możliwości utrzymania niewielkich nawet przedmiotów w dłoni- dolegliwości te świadczą o podrażnionym nerwie nadgarstkowym, dlatego też nie należy ignorować tych jakże prostych objawów i jak najszybciej udać się do lekarza. Warto dodać, że najczęściej na zespół cieśni nadgarstka cierpią osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, ale również pracownicy biurowi, wykonujący tą samą czynność przy komputerze. W grupie ryzyka znajdują się również sportowcy.

Jak rozpoznać Zespół cieśni nadgarstka?

Samo schorzenie początkowo może wydawać się niegroźne. Ból i drętwienie obejmują początkowo kciuk i palec wskazujący, początkowo dokuczający w sporadycznych ilościach, z czasem przybierający na sile i promieniujący na większą część ręki. Z czasem może okazać się, że codzienne czynności związane z utrzymaniem w dłoni niewielkich przedmiotów okażą się niemałym wyzwaniem. Warto jest również wiedzieć, że ta przypadłość stawu posiada kilka stadiów choroby, przy czym wraz z nasileniem choroby może zmniejszyć się poziom odczuwalności bólu. Jest to mylne odczucie, dlatego też wraz z nasileniem objawów bądź brakiem ustąpienia należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jak leczyć Zespół cieśni nadgarstka?

W początkowej fazie choroby wystarczają najczęściej wywiad i testy kliniczne. Sprawdzają one poziom czucia i pozwalają porównać wyniki z wynikami osób zupełnie zdrowych. Testy te dotyczą głównie odczuwania bodźców, takich jak ukłucie oraz możliwość zgięcia nadgarstka, co u osób cierpiących na to schorzenie nie będzie do końca możliwe do wykonania. Dobra wiadomość jest taka, że w początkowej fazie leczenia nie jest wymagane skomplikowane leczenie. W początkowej fazie choroby wystarczy usztywnienie stawu, a także leki przeciwzapalne. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby chory kierowany jest na operację usuwający bolesny problem.

Choroba naszych czasów

Zespół cieśni nadgarstka jest swoistą chorobą naszych czasów. Oprócz osób pracujących fizycznie do grupy wysokiego ryzyka zaliczają się osoby wykonujące monotonne czynności przy komputerze. Jak widać, na chorobę mogą zapaść również osoby wykonujące statyczną pracę, dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych, nawet zwykłych objawów.

Ostatnie komentarze
  1. rotor rehabilitacyjny

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe