Zgrzewarki – zasada działania

SuperiorTig322_01

Gdyby nie możliwość trwałego łączenia ze sobą poszczególnych części urządzeń czy dowolnych elementów jakichś konstrukcji, pewnie wiele rzeczy, które obecnie znamy w ogóle by nie powstało. Umiejętność ta towarzyszy ludziom od wieków, jednak styl łączenia ze sobą różnych elementów zmieniał się przez lata wraz z rozwojem nowych technologii. Od pewnego czasu w tym celu wykorzystywane są zgrzewarki – warto dowiedzieć się więcej o nich, ich historii i zasadzie działania.

Czym jest zgrzewanie?

Zgrzewanie to technologia trwałego łączenia ze sobą elementów czy to metalowych, czy wykonanych z tworzyw sztucznych. Czyni się to pod wysoką temperaturą – rozgrzanie stykających się ze sobą powierzchni, będących końcówkami poszczególnych elementów tak, by stały się one plastyczne i umożliwia ich późniejsze połączenie. Gdy są rozgrzane, jak gdyby ciastowate, wystarczy je do siebie docisnąć. Możliwe jest również odwrócenie tej kolejności, czyli najpierw dociśnięcie do siebie danych elementów, a później jak gdyby ich stopienie, by uformować na nowo. Oczywiście, nie zmienia to absolutnie kształtu pozostałej części danego elementu – roztapiana jest tylko końcówka lub konkretne miejsce.

Zgrzewarki – historia

Wynalezienie zgrzewarki było bardzo ważnym momentem w dziejach, jednak sama metoda zgrzewania została wynaleziona dosyć wcześnie. Stosowana była powszechnie już w starożytnych Chinach, w Rzymie oraz w Grecji. Znano ją w Egipcie. Wówczas jednak dwa kawałki metalu rozgrzewano w ognisku, by następnie połączyć je ze sobą poprzez stuknięcie młotkiem. W taki sposób na przykład wykuwano doskonałe miecze. Co ciekawe, w podobnej formie zjawisko zgrzewania przetrwało aż do wieku XIX! Dopiero wówczas rozpoczęły się kolejne eksperymenty, których ostatecznym efektem jest powstanie metody zgrzewania elektrycznego oporowego, powszechnie obecnie stosowanego. Warto jeszcze dodać, że pierwszą maszynę – zgrzewarkę wynalazł w roku 1877 Anglik Thompson, a w 10 lat później pewien Rosjanin o nazwisku Benardos wynalazł zgrzewanie oporowe punktowe oraz liniowe.

Jak działają zgrzewarki?

Wyjaśniając istotę działania zgrzewarek, warto posłużyć się najpopularniejszą obecnie metodą zgrzewania, czyli elektryczną oporową. Podobne działanie składa się z 3 faz, przy czym w pierwszej elementy, które mają zostać złączone poddaje się sile docisku elektrod, a następnie włączany jest prąd elektryczny o dużym natężeniu, co generuje powstanie ciepła. Wytwarza się jądro zgrzejne, łączące oba elementy. Przy tym jednak zgrzeina może zacząć w ostatniej fazie spokojnie krzepnąć, odpowiednio ukształtowana, bo dociśnięta przez elektrody. Jeśli potrzebujesz zgrzewarki do własnego domu, wiele ofert doskonałych produktów odnajdziesz w sieci – na przykład na stronie sklepu MAGMA.

Ostatnie komentarze
  1. Kubalos

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe