Zobacz listę najlepiej płatnych zawodów ostatnich 5 lat

101603586-127540653-600x400

Niektórzy wybierając swój zawód kierują się pasją, pragnieniem samodoskonalenia lub zmieniania świata na lepsze, podczas gdy innym zależy tylko na wynagrodzeniu. Osobom, które szukają łatwego sposobu na zarobienie dużych pieniędzy możemy od razu powiedzieć – przed Wami ciężka praca. Okazuje się bowiem, że wśród najlepiej zarabiających znajdują się przed wszystkim specjaliści. Pod uwagę brane są średnie zarobki w danej dziedzinie z okresu ostatnich pięciu lat.

Nowe technologie górą

Od kilku lat osoby z branży IT znajdują się na czele listy najlepiej zarabiających. Najlepiej zarabiają osoby o wąskiej i rzadkiej specjalności, które znają najnowsze osiągnięcia techniki. Tacy ludzie mogą sobie pozwolić na swobodne negocjowanie stawek, są bowiem świadome swojej wartości. Osoby takie rzadko szukają pracy, zazwyczaj to pracodawcy zabiegają o to, żeby wykształcony i ambitny pracownik chciał dla nich pracować. Firmy nie żałują zatem pieniędzy dla tych, którzy są w stanie wygenerować bardzo duże zyski dla przedsiębiorstwa. Na jaką stawkę mogą więc liczyć takie osoby? Nierzadko są to kwoty rzędu 10 tys., natomiast średnia oscyluje w granicach 7-8 tys.

Finansiści trzymają się mocno

Blisko szczytu plasują się nadal zawody związane z szeroko pojętą ekonomią. Doradcy finansowi, specjaliści menedżerowie i bankowcy na wyższym szczeblu mogą liczyć na pensje rzędu 6-7 tys. nie mogą również narzekać wszelkiego rodzaju trenerzy biznesu. Jednak, w odróżnieniu od specjalistów IT droga do takich zarobków bywa zdecydowanie dłuższa. Wiele osób z tej branży zarabiało na początku swojej kariery znacznie mniej, w przeciwieństwie do specjalistów IT, którzy na duże zarobki mogą liczyć już po studiach. Popyt na tego rodzaju osoby nie jest zaspokojony, stąd też walka o każdego pracownika. Tego faktu świadomych jest również wiele uczelni, które tego typu kierunki bardzo promują.

Prawnicy nieustannie na podium

Według badań statystycznych ciągle, niezmiennie od lat na wysokie pensje mogą liczyć prawnicy. Zróżnicowanie zarobków w tej branży jest znaczne, jednak średnia pensja należy do zdecydowanie większych, niż przeciętne wynagrodzenie. Zaskoczeniem może być fakt, że radca prawny zarabia więcej, niż adwokat, jest to jednak specyfika tej profesji. Oczywiście im bardziej doświadczony adwokat, tym wyższe stawki przypadają mu w udziale. Przeciętne wynagrodzenie waha się w granicach 6-7 tys.

Medycyna się opłaca

Powszechnie kojarzony z bardzo wysokimi wynagrodzeniami jest zawód lekarza. I faktycznie, zgodnie z badaniami, ludzie reprezentujący tę dziedzinę mogą liczyć na wysokie zarobki. W zależności od specjalizacji, miejsca pracy, a także stażu kwoty te mogą kilkukrotnie przewyższać średnie pensje. Najwięcej zarabiają chirurdzy, ginekolodzy i interniści, nieco mniejsze pensje otrzymują lekarze rodzinni i lekarze w trakcie specjalizacji. Myśląc o tym zawodzie warto sobie jednak uświadomić, że duże zarobki poprzedza wiele lat ciężkiej nauki i ciągłego doszkalania się. Średnio lekarz zarabia 5-6 tys.

Ostatnie komentarze
  1. AnnaL
  2. PawełLaszczak

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe