Klinkierowa podłoga w lokalu usługowym? Poznaj plusy i minusy!

Cegła jest jednym z najczęstszych elementów architektonicznych w naszym świecie. Od akcentu do struktury może być stosowana na niemal każdej powierzchni budynku i zapewnia projektantom szeroką gamę opcji dekoracyjnych. W przypadku zastosowania jej odmiany jaką jest klinkier jako powierzchnia podłogi w lokalu usługowym, staje ona przed szczególnymi wyzwaniami, z którymi radzi sobie z różnym powodzeniem.

Jednak, gdy o płytki klinkierowe odpowiednio dba się odpowiednio, mogą być stosowany w prawie każdym miejscu i mogą trwać przez dziesięciolecia, nawet w warunkach komercyjnych.

Czym właściwie są płytki klinkierowe?

Wykonane głównie z gliny, łupków i kaolinu, cegła składa się głównie z naturalnych materiałów. Jej szczególną odmianą jest klinkier, który stosowany do podłóg wewnętrznych jest cieńszy niż zwykła cegła stosowana w ścianach i elementach konstrukcyjnych. Ma również gładszą, mniej porowatą powierzchnię. Wkłada się je do złoża z cienkiej zaprawy, a gdy to wyschnie, przestrzenie pomiędzy cegłami są fugowane, tak jak w przypadku klasycznych płytek. Niektóre płytki klinkierowe podłogowe są dostępny w formie takiej jak płytki mozaikowe, które są instalowane w zaprawie i mogą być montowane razem w różnych konfiguracjach w celu tworzenia niestandardowych wzorów.

Koszt podłóg klinkierowych

Płytka klinkierowa ma różną cenę za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju materiału. To nie obejmuje instalacji. Profesjonalna instalacja (i materiały instalacyjne) mogą z łatwością dodać sporą sumkę do całkowitego kosztu.

Zalety zastosowania płytki klinkierowej na podłogę

Główne zalety podłóg z płytek klinkierowych są podobne do tych zrobionych z płytek ceramicznych i kamiennych. Cegła jest bardzo wytrzymałym materiałem, którego nie można zbyt łatwo uszkodzić przez rygory ruchliwego gospodarstwa domowego, zwierząt domowych, mebli o dużym natężeniu ruchu – dlatego sprawdzi się też w lokalach komercyjnych.

Twarda powierzchnia klinkieru ułatwia czyszczenie – z szybkim myciem lub odkurzaniem – i nie zawiera kurzu ani innych alergenów, tak jak to niesie ze sobą choćby dywan. Ponieważ płytka klinkierowa jest niepalna, jest dobrym wyborem do podłóg komercyjnych w pobliżu pieców opalanych drewnem i kominków, gdzie tradycyjnie umieszczana jest cegła. Jako odważny element projektu płytka klinkierowa jest trudna do pokonania. Wnosi wizualne korzyści:

  • ciepło,

  • teksturę,

  • kolor,

  • przyciągający wzrok design.


Czy to rozwiązanie ma jakieś minusy?

Trwałość klinkieru ma swoją ciemną stronę: twardość. Nie jest wygodniejsza w użytkowaniu niż dachówka, kamień czy beton. I podobnie jak w przypadku innych twardych materiałów, cegła może być zimna, gdy chodzi się po niej na bosych stopach – ale zwykle ten minus nie dotyczy nieruchomości komercyjnych. Twardość oznacza także, że musisz się martwić, czy płytki klinkierowe nie pękną po uderzeniu.

Ponieważ płytka klinkierowa jest wykonana z gliny i jest cementowana zaprawą, podłogi z niej zrobione mogą być podatne na plamy, chyba że są odpowiednio uszczelnione. W większości przypadków uszczelniacz powinien być nakładany wkrótce po zainstalowaniu podłogi i należy go regularnie nakładać, aby zachować ochronę płytek przez cały okres użytkowania podłogi.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe