Jak pogodzić pracę i studia?

Wielu studentów marzy o tym, by znaleźć pracę, która zasili budżet i przyniesie doświadczenie zawodowe. Część z nich rezygnuje z realizacji tych planów z obawy o to, czy uda się im pogodzić pracę z nauką. Zajęcia na uczelni i egzaminy są absorbujące. Bywają dni, w które trudno jest zmieścić jakiekolwiek, pozaszkolne zajęcie. Jak pogodzić pracę i studia.

Praca na część etatu

Wśród ogłoszeń dostępnych np. w serwisie internetowym Pracuj.pl można znaleźć oferty pracy w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawcy często proponują zatrudnienie na pół etatu, co wymaga od pracownika znacznie mniejszego zaangażowania. Taka praca jest dobrym rozwiązaniem dla studenta, który część swojego dnia musi poświęcić na naukę.
Przy niepełnym wymiarze godzin w pracy spędza się mniej czasu, niż etatowiec. Wiąże się to również z mniejszym zakresem obowiązków. Oznacza to, że studentowi łatwiej będzie pogodzić bywanie doświadczenia zawodowego z nauką.

Umowa-zlecenie

Nieco inną propozycją dla studenta jest podjęcie pracy na podstawie Umowy-Zlecenia. Jest ona zdecydowanie luźniejsza, niż Umowa o Pracę. Tutaj wykonywanie obowiązków służbowych zazwyczaj wiąże się z elastycznym czasem pracy. Student może więc sam ustalić, w jakich godzinach poświęci się na wykonanie powierzonego mu zadania, a którą część dnia spędzi nad książkami.

Praca zdalna

Rozwój technologii sprawia, że coraz częściej pierwsze kroki w karierze zawodowej studenci stawiają w pracy zdalnej. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu, by wykonać zadanie powierzone przez pracodawcę nawet z regionu znacznie odległego od naszego miejsca zamieszkania. W ten sposób można np. projektować strony dla sklepów internetowych lub prowadzić kampanie promocyjne w popularnych wśród młodych ludzi social mediach.

Praca dorywcza

Studenci mogą skorzystać również z pracy dorywczej. Oferuje ją wiele firm np. przy realizacji projektu lub promocji nowego produktu.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe