Inwestowanie w złoto a podatki – co powinieneś wiedzieć?

Od 1989 roku w Polsce dozwolone jest posiadanie złota na użytek prywatny. Dla wielu osób jest to doskonała sposobność do zróżnicowania swojego portfela inwestycyjnego o kolejną formę lokowania środków. Od lat zakup sztabek złota i monet inwestycyjnych cieszy się rosnącą popularnością. Zanim zaczniesz inwestować w metale szlachetne, musisz pamiętać nie tylko o tym, by dowiedzieć się, jak robić to z zyskiem. Ważne są również wszystkie kwestie prawne, w tym te dotyczące podatków. Co powinieneś wiedzieć o przepisach prawnych, jeśli decydujesz się na zakup złota inwestycyjnego?

Brak podatku VAT

Inwestując w złoto możemy liczyć na wiele korzystnych interpretacji ustawodawcy. Najważniejsza z nich to zwolnienie z podatku VAT. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Ustawodawca uznaje za złoto inwestycyjne produkty wykonane z tego kruszcu, jeśli:

– są to złote sztabki lub płytki o próbie co najmniej 955 (mogą być reprezentowane przez papiery wartościowe)

– są to złote monety wybite po 1800 roku (próba co najmniej 900) które są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i które są sprzedawane po cenie nieprzekraczającej o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Aby uprościć sprawę, można stwierdzić ogólnie, że wszystkie złote produkty inwestycyjne, które możemy dziś nabyć w dowolnym skupie, są zwolnione w podatku VAT.

PIT

Inwestycja w złoto to forma lokowanie środków. Produkty inwestycyjne nabywamy do majątku osobistego. Problem pojawia się, kiedy decydujemy się, aby sprzedać sztabki złota czy złote monety bulionowe. Pojawia się wtedy kwestia podatku dochodowego PIT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami złoto inwestycyjne traktuje się jak przedmioty – ustawa przewiduje, że przychód nastąpił wyłącznie wtedy, kiedy sprzedajemy przedmioty w czasie krótszym niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup. Oznacza to, że jeśli od zakupu złotych monet i sztabek upłynęło więcej niż pół roku, sprzedając je, nie zapłacimy podatku dochodowego.

Podatek CPP

Kolejna z regulacji podatkowych, która dotyczy zakupu złota inwestycyjnego, to konieczność zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Kiedy ten przepis ma zastosowanie? 2% podatek zapłacimy wtedy, kiedy nie prowadzimy działalności gospodarczej, ale sprzedajemy nasze produkty inwestycyjne, a wartość ich przekracza 1000 złotych. Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, kiedy chcemy upłynnić nasz kapitał ulokowany w złocie.

Miejsce na foto1

Podatek Belki

Ten podatek muszą mieć na uwadze wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży złota. Złoto traktowane jest tutaj jako przedmiot służący do pomnażania zysków i osiągania korzyści finansowej. W tym przypadku transakcje objęte są 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Gdzie kupować sztabki i złote monety?

Decydując się na zakup złota inwestycyjnego, warto przede wszystkim korzystać z usług sprawdzonych sklepów i skupów złota. Najlepiej, by dany dealer funkcjonował na rynku od kliku lat, co potwierdza jego rzetelność i uczciwość. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się sklepy internetowe, w których możemy zapoznać się z asortymentem dostępnych produktów inwestycyjnych ze złota, ale i innych kruszców (srebro, platyna i pallad). To rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Kupujemy nasze produkty tak, jak inne przedmioty w sklepie internetowym, a w ciągu kilku dni kurier dostarcza nasze monety lub sztabki pod wskazany adres. Przykładem może być tutaj sklep 79th Element (https://79element.pl/), który umożliwia zakup i sprzedaż złota z dowolnego miejsca w kraju.

Podsumowanie

Jak widzimy, kupowanie złota z myślą o lokowaniu w ten sposób własnych oszczędności to bardzo korzystne rozwiązanie. Nabywając produkty inwestycyjne, nie musimy martwić się, że ich cena zostanie powiększona o 23% podatek VAT (co mogłoby mieć znaczenie, gdyby na przestrzeni lat uległ on zmianie), a kiedy chcemy upłynnić nasz kapitał, warto pamiętać o tym, by sprzedaż złota nastąpiła po upływie ponad 6 miesięcy od jego zakupu (nie zapłacimy wtedy podatku dochodowego PIT). Jedyny podatek, który przyjdzie nam zapłacić to 2% CPP, chyba że wartość sztabek lub monet nie przekroczy 1000 złotych (wtedy również jesteśmy zwolnieni z opłaty).

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe