Logistyka w farmacji – podstawowe założenia

truck loading at a warehouse building.Distribution of goods and logistics

Zaopatrzenie w leki wszystkich podmiotów działających na terenie Polski to nie lada wyzwanie. Sprawdźmy, jakie wymogi musi spełnić firma logistyczna zaopatrująca rynek w farmaceutyki i jakim potencjałem dysponują najwięksi gracze na rynku. Zapraszamy do lektury.

Magazynowanie leków

Najwięksi giganci rynkowi specjalizujący się w takich branżach jak magazynowanie leków, dysponują imponującym zasobem przestrzeni. Nawet kilka tysięcy miejsc paletowych, które na dodatek są często ulokowane w magazynach tzw. wysokiego składowania to potencjał, który warto wziąć pod uwagę przy organizacji zapasów farmaceutyków. Tak duża przestrzeń zapewnia możliwość:

  • przygotowania solidnych zapasów,
  • prowadzenia ewidencji zgodnie z aktualnymi przepisami,
  • organizacji zaplecza przestrzennego dla obsługi największych podmiotów w Polsce.

Warto dodać, że część tych miejsc umożliwia przechowywanie leków w temperaturach od 2 do 8 stopniach Celsjusza. Jest to zakres często zalecany w przypadku specjalistycznych leków, antybiotyków, a także zestawów szczepionek.

Magazynowanie farmaceutyków

Nie ulega wątpliwości, że magazyn leków powinien być tak naprawdę (przynajmniej w pewnym zakresie) magazynem wysokiego składowania. Oznacza to możliwość magazynowania farmaceutyków w paletach o łącznej wysokości dochodzącej nawet do 10 metrów. Oczywiście taki magazyn musi być wyposażony w dedykowany system ewidencji towarowej, a także w zaplecze maszynowe umożliwiające załadunek i rozładunek farmaceutyków.

W celu zapewnienia lekom właściwych warunków przechowywania, przestrzenie magazynowe wykorzystywane do ich zabezpieczenia muszą być zgodne z wymaganiami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, a także z zapisami ustawy Prawo Farmaceutyczne.

Specjalne magazyny na leki

Bezpieczeństwo przechowywania farmaceutyków wiąże się również z tym, aby zapewnić optymalne magazynowanie leków o właściwościach odurzających i psychotropowych. Firma zajmująca się logistyką branżową musi wydzielić odpowiednio chronioną przestrzeń, wewnątrz której preparaty te będą właściwie chronione. Kluczem jest m.in. to, aby żadna osoba niepowołana nie miała do nich dostępu.

Osobną kwestią jest przygotowanie oddziałów typu Just in Case. Ich rola polega na awaryjnym zastąpieniu istniejących łańcuchów dostaw, które z różnych przyczyn są niewydolne i nie mogą w związku z tym realizować swoich zadań. Magazyn leków musi być również zarządzany przez doświadczony personel, który ma odpowiednią wiedzę logistyczną i farmaceutyczną.

Wszystko po to, aby obieg leków w Polsce był jak najbardziej bezpieczny.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe