Przewagi ogrzewania długofalowego

Na czym polega ogrzewanie długofalowe

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie długofalowe jest rodzajem ogrzewania na podczerwień – czyli promieniowania fal podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła.

Podczerwień jest zdatna na do przekazywania ciepła obiektowi, jest to również nie sztuczne, tylko naturalne zjawisko. Więc w ogóle nie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Promienniki na podczerwień są instalowane na suficie (promiennik sufitowy), są też podłogowe oraz naścienne – o tym mowa niżej
Promiennik, czyli obiekt przekazujący ciepło, obejmuje swoim promieniowaniem wszelkie znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty, które są ogrzewane. Nie grzeje on więc powietrza – w żaden sposób na nie nie wpływa.

Tą drogą dociera on do obiektów: instalując ten osprzęt płacą Państwo tylko za efekt i wygodę.

Ważnym aspektem promienników podczerwieni jest również ich ekologiczność. Ponieważ nie wymagają one ogrzewania całego pomieszczenia, zużywają mniej energii niż tradycyjne systemy grzewcze. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze emisje dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do ochrony środowiska. Dodatkowo, promienniki podczerwieni nie generują przeciągów ani unoszenia kurzu, co wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.

Promieniowanie na podczerwień równo się rozprzestrzenia na całęj po całej powierzchni , co sprawia, że człowiek nie odczuwa różnicy w temperaturze, tylko cały czas odnosi to samo odczucie temperatury.

Krótkie, średnie i długie fale

Promienniki też różnie działają: są krótko, średnio i długofalowe.

Są więc dwie podstawowe różnice:

Zakres użycia

Krótkie fale nadają się do ogrzewania osobno odcinków pomieszczenia – nie tworzą systemu, sprawiając, że ponad 300 Wt/h składa się na straty ciepła.

Zaś promienniki działające na zasadzie promieniowania fal średnich są instalowane w pomieszczeniach, co są w połowie odkryte dla ogrzewania strefowego – z tym, że generują one straty ciepła około 300 Wt/h.

Długofalowe natomiast:

  • Są instalowane w dużych pomieszczeniach o charakterze zamkniętym oraz o dużych powierzchniach
  • Sprawiają, że zaistnieje wygoda i oszczędzanie energii, bo zaistnieje efekt 3D: podłoga, ściany i sufit są jego twórcami
  • Nie ma stratyfikacji powietrza: jest równomiernie dzielone po całym pomieszczeniu
  • Straty ciepła – od 50 do 300 300 Wt/h.

Przenikanie fal

Krótkie i średnie fale grzeją intensywnie powierzchnię, zaś długie fale ogrzewają “głęboko”.

Jako przykład wziąłem wiadro wody: krótkie i średnie fale doprowadzą do wyparowania wody, natomiast długa fala ogrzeje całe wiadro wraz z jego dnem.

Promienniki sufitowe a ogrzewanie długofalowe

Jak już wspomniałem wyżej, istnieje kilka rodzajów promienników podczerwieni, ale już sprawdzone są długofalowe i na suficie.

Jest to udowodnione poprzez naukę a doświadczenie
Ciepło przekazywane poprzez promienniki sufitowe o długich falach równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu: człowiek nie odczuwa różnicy w temperaturze, tylko cały czas odnosi to samo odczucie temperatury.

Są to powiązane pojęcia, ponieważ długa fala polega na głębokim przenikaniu do samego dna, co oznacza, że im wyżej, tym lepiej.

To też wpływa na jeden z najważniejszych kryteriów wyboru systemu grzewczego – oszczędzanie, bo, znajdując się na pewnej wysokości, promiennik będzie wydawał pewną energię: im wyżej, tym ona (więc ciepło) bardziej rozchodzi się po pomieszczeniu.

Opłacalność inwestycji

Przechodzimy powoli do kulminacji: ile kosztuje taka inwestycja i czy się opłaca?

Ceny oczywiście są różne: zależą one od producenta, ale podany przykład pokazuje raczej nie cenę, tylko opłacalność, bo rozsądny właściciel woli zainwestować i cały czas oszczędzać, niż się straszyć rachunkom.

Parametry były dosyć losowe, ale chodzi raczej o to, żeby Państwo też sobie zobaczyli i sprawdzili swoje pomieszczenia i żebyście je porównali z wynikami tutaj.

Przedstawione jest alternatywne rozwiązanie dla systemów grzewczych konwekcyjnych – opartych na jeszcze jednym sposobie przekazywania ciepła – konwekcji. Systemy te są dużo droższe jak chodzi o zużycie surowca dla ogrzewania, także oczywiście jak chodzi o rachunki za ogrzewanie.

Który system wybrać

Oczywiście, że to zależy od wielu czynników, ale jednak trzeba wspomnieć powyższe wnioski:

Decydując się na takie rozwiązanie, właściciel woli

  1. przyszłość i postęp technologiczny  future is now.
  2. oszczędzanie i zarabianie.
  3. estetykę, ciszę i spokój – nie widać, nie słychać i nawet nie trzeba się martwić.
  4. wygodę, zdrowie oraz ekologię – nie szkodzi zdrowiu, jest przyjazny środowisku i tylko sprawia przyjemność.

Od

  1. przeszłości i zacofania
  2. drożyzny i strat
  3. kurzu, brudu i hałasu
  4. niewygody, chorób i zanieczyszczenia

Jest to już sprawdzona i od lat sprawnie działająca technologia co stanowi nowoczesne i efektywne rozwiązanie grzewcze dla przemysłu. Jej wydajność, szybkość reakcji, uniwersalność zastosowania oraz ekologiczność przekładają się na oszczędności i komfort użytkowania. W związku z tym, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zastosowanie tych zaawansowanych urządzeń grzewczych, aby zoptymalizować swoje procesy produkcyjne i zmniejszyć koszty energetyczne.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe