Jak rozliczyć PIT na ryczałcie?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to bardzo prosta forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek płaci się od przychodu, jednak bez pomniejszania go o koszty. Jak zatem rozliczyć PIT na ryczałcie? Podpowiadamy.

Kto może liczyć na rozliczenie na zasadach ryczałtu?

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku, która dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów oraz osiąganych przez osoby fizyczne reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektóre przychody osiągane przez osoby fizyczne. Tyczy się to osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mają możliwość opłacania takiego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

 

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej. Można do nich zaliczyć również osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, ale tylko wtedy, jeśli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Jakie wyglądają stawki ryczałtu dla różnych rodzajów działalności?

Stawki ryczałtu nie są jednak jednakowe dla wszystkich rodzajów działalności i w roku 2022 dla różnych dziedzin prezentują się inaczej. Zatem jak rozliczyć PIT na ryczałcie? Na 17% mogą liczyć ci, którzy osiągają wynagrodzenie w zakresie wolnych zawodów. Z kolei 15% przeznaczone jest dla przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych. Mniej, bo 12,5% od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze przeznaczone jest od nadwyżki ponad 100 000 zł.

 

Ryczałt w wysokości 10% przychodów możliwy jest ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, a 8,5% od przychodów zależne, jest chociażby z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności w branży gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

 

Do kiedy rozliczyć PIT-28 w 2023 roku?

Ryczałt opłaca do 20. dnia następnego miesiąca lub kwartalnie, jednak do 20 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału. Za grudzień oraz ostatni kwartał ryczałt należy opłacić w terminie złożenia zeznania podatkowego. W trakcie roku nie składa się żadnych innych deklaracji podatkowych dotyczących ryczałtu.

Dlaczego warto korzystać z badań User Experience?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe