W co inwestować niewielkie oszczędności?

Jak pomnażać swój kapitał – najlepsze pomysły na inwestycje niskobudżetowe.

Trzymanie oszczędności w domu w gotówce nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że po prostu nie jest to bezpieczne, a po drugie gotówka przechowywana w przysłowiowej skarpecie traci tylko na wartości. Wiele osób uważa, że nie ma sensu inwestować małych kwot, ponieważ i tak nie będzie z nich żadnego zysku. Ponadto Polacy nadal wiedzą bardzo niewiele o inwestowaniu.

Tymczasem warto inwestować również niewielkie środki. Być może nie zarobimy na tym kokosów, ale z pewnością uchronimy nasze pieniądze przed utratą wartości i zdobędziemy cenne umiejętności inwestycyjne, które przydadzą się, gdy odłożymy większą kwotę. Sprawdź, jak inwestować niewielkie oszczędności.

1. Lokata bankowa.

To najbardziej znany i najczęściej stosowana przez Polaków metoda pomnażania oszczędności. Lokaty to niewielki (kilka procent), ale bardzo bezpieczny zysk. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na lokatę krótko lub długoterminową. W ofercie banków najpowszechniejsze są takie trwające od trzech do dwunastu miesięcy.

Założenie lokaty w banku jest banalnie proste. Zrobimy to dosłownie w kilka minut za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wystarczy zalogować się na swoje konto wybrać opcję lokat, pożądaną przez nas długość trwania i wysokość wkładu pieniężnego, a następnie przelać środki na lokatę.

Oczywiście możemy również udać się osobiście do placówki bankowej i poprosić doradcę bankowego o założenie lokaty. Minimalny wkład na lokatę wynosi zazwyczaj 100 złotych. Jest to kwota dostępna praktycznie dla każdego.

Zalety lokat bankowych to wygoda, prostota, bezpieczeństwo i pewny zysk. Wady lokat to niewielki zarobek oraz fakt, że aby wypłacić ulokowane środki wraz z zyskami, trzeba poczekać do końca terminu lokaty. Oczywiście, jeśli zdarzy się, że nagle będziemy potrzebować pieniędzy, to możemy zamknąć lokatę przed terminem, ale wtedy stracimy wszystkie odsetki i zostanie nam wypłacona tylko kwota, którą wpłaciliśmy.

2. Konto oszczędnościowe.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest podobne jak w przypadku lokaty bankowej. To rozwiązanie jest jednak o wiele bardziej elastyczne. Możemy wpłacać na takie konto dowolne kwoty- nawet po 10 złotych, w dowolnym terminie. Jeśli będziemy mieć do dyspozycji dodatkowe środki, w każdej chwili możemy je przelać na konto oszczędnościowe.

Ponadto możemy w pełni dysponować zainwestowanymi w ten sposób pieniędzmi bez konieczności dotrzymania żadnych terminów. Jeżeli potrzebujemy pieniędzy, po prostu dokonujemy ich wypłaty. Nie tracimy wtedy uzyskanych odsetek. Są one naliczane do dnia, w którym dokonaliśmy wypłaty środków.

Cyklicznie w różnych bakach występują również atrakcyjne promocje mające na celu zachęcenie klientów do oszczędzania i pomnażania oszczędności na oprocentowanym koncie. W czasie trwania takiej oferty promocyjnej (zazwyczaj jest to od trzech do sześciu miesięcy) zyskujemy więcej, ponieważ obowiązuje nas bonusowe wyższe oprocentowanie oszczędności.

Jeśli więc planujemy w najbliższym czasie założenie konta oszczędnościowego, warto poszukać banku, w którym akurat obowiązuje taka promocja. Pomoże nam w tym ranking rachunków oszczędnościowych, dostępny podobnie zresztą jak porównywarka lokat bankowych, za darmo w internetowych serwisach finansowych.

3. Obligacje skarbowe.

Obligacje Skarbu Państwa to również bardzo interesująca forma inwestowania nawet niewielkich oszczędności. Aby je zakupić, wystarczy już 100 złotych.
Mamy do wyboru szereg różnych opcji obligacji- od takich na zaledwie trzy miesiące, po 12-letnie. Oczywiście im dłuższy czas trwania inwestycji, tym większy zysk.

Inwestowanie w obligacje jest proste i bezpieczne. Papiery te kupimy w każdej placówce PKO Banku Polskiego oraz w Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP.

Wykupu Obligacji Skarbowych po zakończeniu ich terminu możemy dokonać na trzy proste sposoby:

  • wypłacając gotówkę w dowolnej placówce PKO BP,
  • otrzymując pieniądze wraz z należnymi odsetkami w formie przelewu na rachunek posiadacza obligacji,
  • możemy też dokonać zamiany, czyli za należne nam środki uzyskać następne obligacje.

Żeby oszczędzać i inwestować wcale nie musimy dysponować dużymi kwotami. Warto zacząć nawet od tych niewielkich. Dzięki temu nie tylko zyskamy środki finansowe, ale i poszerzymy swoją wiedzę z zakresu finansów osobistych.

Pozwoli to w przyszłości bardziej swobodnie i odważniej inwestować, również za pomocą tych nieco bardziej ryzykownych i wymagających większej wiedzy narzędzi inwestycyjnych takich jak choćby fundusze inwestycyjne, czy akcje.

Artykuł opracowano we współpracy z portalem https://darmowekontobankowe.org/

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe