Zakup sprzętu do studia fotograficznego – od czego warto zacząć?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak powinna wyglądać wyposażenie studia fotograficznego? Co trzeba kupić, by móc zacząć pracować?

Od czego zacząć zakupy?

Z takim dylematem mierzy się każdy początkujący fotograf, lecz nie ma w tym nic dziwnego. Lista potrzebnych rzeczy jest tak długa, że w pewnym momencie można się pogubić. Na pewno w pierwszej kolejności warto pomyśleć o tym, co jest niezbędne w pracy fotografa, czyli o aparacie. Oczywiście nie mówimy tutaj o aparacie za 200 zł, lecz o profesjonalny sprzęcie, który zapewni najwyższej jakości zdjęcia. Całe szczęście rynek oferuje szeroki wybór różnego typu aparatów, jeśli nie wiesz, jaki wybrać, zawsze możesz zebrać informacje w sieci na stronie dystrybutora.

Obiektywy

Bardzo często aparaty sprzedawane są w zestawienie z obiektywem, lecz przy tak dużym wpływie obiektywu na zdjęcie i tak szerokiej ofercie warto pokusić się o coś lepszego. Przecież to właśnie od jakości zdjęć będzie zależeć zadowolenie klientów oraz zarobki studia, więc jeśli w grę wchodzi wybór obiektywów, znów lepiej postawić na dobre i sprawdzone rozwiązania. Aby dobrze wybrać obiektywy, warto określić, z jakimi tematami będziemy musieli się zmierzyć. Wszystko dlatego, że zupełnie inny zestaw obiektywów sprawdzi się w portretach i modzie, a jeszcze inny w fotografowaniu detali i małych przedmiotów.

Lampy

Bez światła nie ma fotografii i tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. W pracowniach fotograficznych świetnie sprawdzają się pomieszczenia z dużymi oknami wychodzącymi na południową stronę. Niestety takimi pomieszczeniami dysponują tylko nieliczni, więc wtedy należy dobrze przyłożyć się do wyboru lamp. Propozycji jak zawsze jest wiele, przez co wybór może okazać się trudny. Co więc w takim razie wybrać? W studiach fotograficznych świetnie sprawdzają się lampy świetlówkowe oraz ledowe.

Statywy

Kolejnym punktem na liście zakupów powinny być statywy, które często okazują się bardzo przydatne i pomocne, w szczególności, gdy brakuje dodatkowych rąk. Poza tym stabilne umocowany aparat to gwarancja nieporuszonych zdjęć oraz niwelowanie ryzyka zniszczenia aparatu, które przykładowo może być spowodowane upadkiem na ziemię po zaczepieniu o pasek zwisający z biurka. Tę część zestawy należy dobrać do pozostałych komponentów oraz do studia, w którym będziemy pracować. Jest jednak jedna zasada, która może ułatwić zakupy – statyw powinien być stabilny i ciężki, jak również być dopasowany do Twoich potrzeb.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kompletując sprzęt do studia fotograficznego, warto zajrzeć na półkę z akcesoriami do fotografii studyjnej. Na pewno w pracy przydatne mogą okazać się zakręcane klamry, klamry sprężynowe oraz łączniki z nagwintowanymi bolcami. Warto również wziąć pod uwagę zakup światłomierza, gdyż pozwali lepiej zrozumieć naturę światła oraz ułatwi pracę. Dodatkowym atutem pracowni może okazać się wentylator lub cyrkulator powietrza, który zapewni efekt poruszonych wiatrem włosów oraz tkanin.

Więcej porad na temat fotografii weselnej znajdziesz na tej stronie

Podobne artykuły:
Spojrzenie zza obiektywu – wywiad
Rekomendowani fotografowie w Polsce – od czego zaczynali?
Zakup sprzętu do studia fotograficznego – od czego warto zacząć?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe