Być ekspertem na własnym poziomie – sztuka wyposażania placu budowy

W folderach informacyjnych deweloperów, w katalogach producentów i gazetkach reklamowych marketów budowlanych i hurtowni zawsze mnóstwo miejsca poświęca się „najlepszemu i najnowocześniejszemu” sprzętowi. I prawdą jest, że każdy plac budowy musi być zaopatrzony w sprzęt pozwalający na szybkie, bezpieczne i skuteczne wykonanie prac, to jednak kryteria wyboru nie zawsze są oczywiste.

Postęp jest uzasadniony

Trzeba jasno stwierdzić, że nie ma sprzętu obiektywnie bezużytecznego. Wszystko zależy raczej od tego, jakie są bieżące potrzeby. W czasie układania płytek ceramicznych można przecież posługiwać się zwyczajną poziomnicą, aczkolwiek w tym przypadku rozważenie zakupy poziomnicy laserowej będzie w pełni uzasadnione. Takie usprawnienia rzeczywiście wpływają na szybkość i komfort wykonywanych prac, a przede wszystkim przyczyniają się do poprawy jakości. Na dużym placu budowy narzędzia mają także szansę na siebie zarobić i wtedy warto rozglądać się za nowym i lepszym sprzętem.

Mierz narzędzia na zamiary, a nie zamiar na narzędzia

Wszystkie prace budowlane można wykonać zupełnie amatorsko (i źle), amatorsko (ale dobrze i starannie) albo profesjonalnie. Pewne technologie budowlane czy nawet konkretne materiały wymagają zastosowania szczególnego sprzętu, narzędzi czy akcesoriów. Oczywiście, że można zastąpić bruzdownicę do betonu szlifierką kątową, ale trudno wtedy oczekiwać porównywalnej jakości wykonania bruzd. Wybór całego wyposażenia placu budowy, od najprostszego śrubokręta, po mieszalniki, betoniarki czy nagrzewnice musi być uzasadniony cechami konkretnego projektu.

Nie sztuka wyczerpać budżet

Nie ma takich kwot, których nie dałoby się wydać na nowszy i lepszy sprzęt. Jak jednak radzą eksperci ze sklepu budowlany.eu, warto się w tym ograniczać. Z drugiej jednak strony, zbyt mały budżet może zwyczajnie nie pozwolić na zakup właściwego wyposażenia. Aby mieć pewność, że pieniądze zostaną wydane rozsądnie, warto kierować się kilkoma zasadami dotyczącymi sprzętu:

  • uniwersalność. Narzędzia o jednej tylko funkcji są dobre w przypadku największych przedsięwzięć. W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie zakup bardziej wszechstronnych urządzeń;
  • trwałość. Jeśli narzędzie wytrzyma tylko do końca prac w jednym miejscu, to prawdopodobnie jest kiepskim wyborem. Znacznie lepiej kupić takie, które będą droższe, ale będą też miały okazję na siebie zapracować;
  • przydatność. Nie zawsze trzeba pracować najnowszymi narzędziami, bo żaden sprzęt sam roboty nie wykona. Warto czasem pozostać przy prostszych, klasycznych rozwiązaniach, jeśli już się je zna. Zakup narzędzi tylko po to, żeby stwierdzić, że można się bez nich całkiem dobrze obejść, mija się z celem;
  • wygoda. Wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt. Narzędzia i akcesoria, które nie będą wygodne, bo na przykład nie da się ich pewnie chwycić albo trzeba je czyścić trzy razy dłużej, niż się używa, szybko pójdą w odstawkę.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe