Jak dbać o klamki antybakteryjne, aby zachowywały swoje właściwości na długo?

W miejscach publicznych coraz częściej stosuje się klamki z powłoka antybakteryjną. Trend ten wynika z tego, że mikroorganizmy chorobotwórcze stają się dla nas coraz bardziej groźne i zjadliwe, a my nie znamy leków na wiele wywoływanych przez nie chorób. W przestrzeni publicznej nie mamy wpływu na to, kto dotyka klamek i poręczy i jaki jest poziom higieny takiej osoby. Jeden chory człowiek może więc zainfekować setki kolejnych, niczego nieświadomych osób. Takie klamki z powłoką z jonów srebra są również stosowane w miejscach pracy i domach. W jaki sposób należy o nie dbać, aby działanie antybakteryjne było długotrwałe i w pełni skuteczne?

Jak działa powłoka antybakteryjna z dodatkiem jonów srebra?

W Polsce tylko jeden producent – firma FAM zapewnia możliwość zakupu swoich klamek pokrytych taką właśnie powłoką łączącą w sobie działanie jonów srebra oraz odpowiednio dopasowanych substancji czynnych. Stosowana przez producenta powłoka zapewnia długotrwałe działanie antymikrobiologiczne, dzięki opóźnionej dyfuzji takich substancji. Jest również bardzo skuteczna, ponieważ już po dobie od jej nałożenia ilość bakterii na powierzchni organicznej zmniejsza się o 97%. Pomiędzy kolejnymi czyszczeniami bakterie namnażają się więc znacznie wolniej.

Klamki antybakteryjne znajdziesz na stronie https://fam-to.pl/pl/9676-2/

FAM oferuje klamki wykonane z czterech surowców: cynku, aluminium, magnezu oraz tworzyw sztucznych. Istnieje możliwość krycia powłoką z jonami srebra klamek drzwiowych i okiennych oraz innych powierzchni galwanizowanych, malowanych na mokro i farbami proszkowymi. Do wyboru klienci mają różne modele, a najpopularniejsze serie producent nazwał imionami planet. Klamki FAM produkowane są seryjnie, dzięki czemu trafiają do hurtowni i popularnych sieci sklepów. Można je spotkać w bardzo wielu miejscach.

Bezpieczna dezynfekcja i czyszczenie klamek antybakteryjnych

Producent zapewnia, że powłoka antybakteryjna jest bezpieczna zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia ludzkiego. Dodatkowo, nie wchodzi w reakcje ze środkami chemicznymi, które są powszechnie stosowane do dezynfekcji. Chcąc dezynfekować klamki, należy stosować do tego celu odpowiednie chemiczne preparaty. Większość z nich oparta jest na działaniu alkoholu.

Klamki powinny być czyszczone przy pomocy miękkiej szmatki z mikrofibry lub jednorazowych ręczników papierowych. Ważne jest, aby nie stosować tej samej ściereczki zbyt długo, ponieważ sama staje się szybko siedliskiem szkodliwych bakterii i grzybów. Zaleca się więc jednorazowe ręczniki. Czyszczenie klamek powinno się wykonywać w rękawiczkach w trosce o swoje zdrowie i stan skóry.

Do czyszczenia klamek nie powinno się stosować powierzchni szorstkich, ani szczotek, ponieważ mogą uszkodzić powłokę, a ta będzie wówczas mniej skuteczna. Poza tym, szorowanie klamki uszkadza jej strukturę i sprawia, że prezentuje się znacznie mniej efektownie. Dzięki długotrwałemu działaniu powłoki z jonami srebra, cykle czyszczenia nie muszą odbywać się tak często, jednak nie wolno o nich zapominać, szczególnie w miejscach, które są każdego dnia odwiedzane przez wiele różnych osób.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe