Rola sieci WAN w biznesie. Najważniejsze informacje!

Wymiana informacji cyfrowych pomiędzy konkretnymi urządzeniami odbywa się za pomocą kanałów komunikacyjnych, które stanowią sieć komputerową. Taką sieć tworzą zarówno komputery oraz urządzenia mobilne, określane jako hosty, jak i sprzęt sieciowy (np. routery, przełączniki, modemy), media transmisyjne (np. światłowody) oraz oprogramowanie. Podstawową siecią, jaka funkcjonuje w każdym przedsiębiorstwie, jest sieć LAN, czyli lokalna sieć internetowa. Jaką rolę w organizacji pełni zatem sieć WAN?

Czym jest sieć WAN?

Lokalna sieć komputerowa (LAN) tworzy połączenie sieciowe, które swoim zasięgiem obejmuje ograniczony obszar. Zazwyczaj jest to jeden budynek, biuro, uczelnia czy laboratorium. Natomiast sieć WAN to nic innego jak rozległa sieć komputerowa, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko różne regiony geograficzne czy państwowe, ale także inne kontynenty. Istnieją również pośrednie sieci komputerowe MAN, które obejmują daną aglomerację.

Cechami charakterystycznymi sieci WAN jest zatem:

  • łączenie urządzeń (hostów) rozmieszczonych w dużych odległościach obejmujących inne regiony, kraje i kontynenty,
  • korzystanie z różnych odmian transmisji szeregowej,
  • wykorzystywanie infrastruktury operatorów telekomunikacyjnych.

Sieć WAN działa zarówno w warstwie fizycznej, jak i warstwie łącza danych (model odniesienia OSI). Tego typu sieć pozwala łączyć ze sobą wiele sieci lokalnych, znajdujących się w mniejszym lub większym rozproszeniu geograficznym. Przy czym warto zaznaczyć, że największą znaną siecią WAN jest oczywiście Internet.

Kiedy sieć WAN znajduje zastosowanie w firmie?

Konieczność zastosowania sieci WAN pojawia się tak naprawdę wtedy, kiedy mamy do czynienia z firmą lub organizacją, które posiadają wiele rozproszonych oddziałów czy placówek. Rozwiązanie to najczęściej stanowi nieodłączny element transmisji danych pomiędzy placówkami rządowymi, uczelniami, placówkami badawczymi czy medycznymi, a także korporacjami.

Sieć WAN pozwala na stworzenie jednej i całkowicie ze sobą spójnej infrastruktury sieciowej dla różnych oddziałów firm czy instytucji. Łączy ona ze sobą wszystkie sieci lokalne. Takie rozwiązanie zwiększa zarówno wydajność transmisji danych, jak i bezpieczeństwo przeprowadzanych procesów, pozwalając równocześnie na centralne zarządzanie całą infrastrukturą IT organizacji. Przy czym zastosowanie korporacyjne mają z reguły wirtualne sieci prywatne (VPN) np. sieć WAN IP VPN.

Sieć WAN z wykorzystaniem technologii MPLS

Sieci WAN IP VPN pozwalają na bezpieczny i szybki transfer danych pomiędzy oddziałami firmy czy organizacji, a także w przypadku realizowania zadań zawodowych przez pracowników drogą zdalną (np. home office). Chociaż większość kojarzy VPN przede wszystkim z anonimowością w sieci, to w przypadku sieci WAN IP VPN mamy do czynienia nie tylko z połączeniem szyfrowanym, ale także bardziej efektywnym. Tego typu rozległa sieć komputerowa wykorzystuje bowiem protokoły MPLS (ang. Multiprotocol Label Switching), których działanie jest oparte na technice przełączania etykiet, co pozwala uzyskać szybsze połączenie o lepszej jakości.

 

 

Polecamy:
Jak poprawić wyniki sprzedaży?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe