Dobra komunikacja w pracy? Poznaj 5 elementów efektywnej pracy w zespole

teamwork

Pytanie o tą kwestię można usłyszeć już na rozmowie kwalifikacyjnej, co może budzić wśród szukających różne odczucia. Choć nasze osobiste odczucia w tej kwestii są różne, jednego możemy być pewni- prędzej czy później trafimy na sytuację zawodową, która wymusi na nas współpracę z kolegami z pracy. A jej przebieg ułatwi nam poznanie i wdrożenie kilku pomocnych wskazówek dotyczących pracy w zespole.

Sposoby na skuteczną pracę w zespole

Istnieje kilka zasad, które ułatwiają pracę w zespole i wcale nie są trudne do wprowadzenia w życie. Jedną z takich zasad jest właściwa komunikacja. Chodzi ogólnie o to, aby każdy z pracowników jasno rozumiał przekazywane mu komunikaty , zwłaszcza te dotyczące zakresu powierzonych obowiązków. Mówiąc również o komunikacji nie można zapomnieć o słuchaniu, co jest szczególnie ważną częścią prawidłowej komunikacji. Kolejnym ważnym elementem jest otwartość na cudze potrzeby. Pracując z ludźmi warto pamiętać, że każdy z pracowników jest inny, a więc preferuje inny rodzaj współpracy i specjalizuje się w innej dziedzinie.

Nie jest to jednak przeszkodą, ale wręcz zaletą we wspólnej pracy. Trzeba jedynie pamiętać, że cała grupa pracuje na wspólny cel, więc warto jest uwzględnić osobiste preferencje i cechy każdego z pracowników, co ułatwi pracę. Nie bez znaczenia jest również poczucie odpowiedzialności zarówno za własną pracę, jak i za efekt pracy grupowej. Dotyczy to nie tylko osób odpowiedzialnych i nadzorujących pracę zespołową, ale również za swoją część pracy, która jest elementem pracy grupowej. Kolejną ważną zasadą w grupowej pracy jest umiejętność dojścia do kompromisu. Pracując w grupie nad jedną ważną sprawą istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się osoba, która będzie niezadowolona z przebiegu samej pracy.

W takiej sytuacji przyda się wcześniej wspomniana umiejętność komunikacji i osiągnięcia kompromisów, które ułatwią samą współpracę oraz wpłyną pozytywnie na sam efekt pracy. No i ostatnia kwestia, czyli odpowiednia atmosfera w pracy. Przede wszystkim należy wyzbyć się nieprzyjemnych, nieprofesjonalnych zachowań, takich jak plotkowanie, alienacja, nadmierne skupianie na sobie czy brak liczenia się z sugestiami współpracowników. Ważne, równie traktowanie wszystkich współpracowników oraz poszanowanie wszystkich pracowników wpłynie pozytywnie na atmosferę podczas pracy.

Po co budować atmosferę w pracy?

Część osób zdecydowanie woli pracować samodzielnie, jednak nie da się całkowicie wyeliminować sytuacje, w których będziemy zmuszeni pracować w grupie. Niezależnie od tego, czego dokładnie będzie dotyczyć nasza praca, warto postawić na kilka podstawowych zasad, które ułatwią pracę ze współpracownikami. Nie zapominajmy o tym, że chociaż każdy jest inny, to wszyscy pracujemy „do jednej bramki”, czyli na wspólny wynik.

Co jeszcze?

Atmosfera w pracy oraz poprawna komunikacja jest ważna niezależnie od tego, jaki jest charakter naszego zatrudnienia. Dobrze jest stosować te proste zasady w codziennym życiu zawodowym, co pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji zawodowych.

Ostatnie komentarze
  1. Leszek

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe