Błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej – jak ich nie popełniać?

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często skupiamy się na tym, jak wypadniemy, że za mocno zżera nas stres i zaczynamy popełniać sporo błędów. Warto więc do takiego spotkania z rekruterem dobrze się przygotować i wiedzieć, jakich błędów nie należy popełniać. Im lepiej się przygotujemy do rozmowy o pracę, tym większe są szansę, że zakończy się ona sukcesem i już wkrótce podpiszemy umowę i pracę w nowej firmie.

Poszukiwania zatrudnienia są w dzisiejszych czasach o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. W sieci można bowiem znaleźć sporo stron ogłoszeniowych, na których znajdziemy aktualne oferty dotyczące zatrudnienia w różnych branżach i w różnych regionach kraju. Na https://www.aplikuj.pl/praca/tychy lub innych podobnych stronach warto bywać jak najczęściej. Bardzo często bowiem pracodawcy poszukują pracowników praktycznie na już i wtedy zwykle zatrudniają ludzi na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy.

Ważna komunikacja werbalna i niewerbalna

Ważnym etapem procesu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, na którą zapraszane są osoby, którymi pracodawca jest już wstępie zainteresowany. Jeśli więc otrzymamy zaproszenie na rozmowę o pracę, możemy mieć pewność, że wygraliśmy w starciu z wieloma osobami, których CV zostało odrzucone. Niestety, rozmowa o pracę nie jest gwarantem zatrudnienia, gdyż zwykle zapraszanych jest kilka lub kilkanaście osób. Od tego, jak przebiegnie spotkanie, w dużym stopniu będzie zależało, czy dostaniemy pracę. Na rozmowę o pracę należy więc dobrze się przygotować, właściwie ubrać, zwracać uwagę nie tylko na komunikację werbalną, ale też niewerbalną, czyli na nasze zachowanie, gesty czy mimikę. Trzeba pamiętać, że osoby rekrutujące pracowników zwracają uwagę praktycznie na wszystko i będą nam się przyglądać już od samego wejścia. Na rozmowie o pracę trzeba też pamiętać, by za wszelką cenę unikać powszechnych błędów, które zamykają drogę do uzyskania zatrudnienia.

Kłamstwo zmniejsza szanse do zera

Jednym z najpowszechniejszych błędów, jakie popełniamy na rozmowach o pracę, jest mijanie się z prawdą na wiele sposobów. Niektóre osoby przeceniają swoje możliwości językowe, inne zapewniają o doświadczeniu w branży, o której mają mgliste pojęcie, jeszcze inne wymieniają umiejętności, których w rzeczywistości nie posiadają. Tymczasem wiele takich kłamstw jest do wykrycia praktycznie jeszcze podczas rozmowy. W takiej sytuacji trudno będzie się dziwić, że pracodawca nie będzie chciał dalej prowadzić rozmowy. Bardzo częstym błędem jest również wypowiadanie się w sposób bardzo negatywny o poprzednim pracodawcy lub tez zdradzanie tajemnic firmowych. Taka osoba będzie na pewno źle postrzegana, a rekruter raczej nie będzie chciał podejmować z nią rozmowy. Wiele osób popełnia błąd i nie dowiaduje się niczego na temat firmy, w której są zaproszeni na rozmowę. Wtedy można polec na zwykłym pytaniu – dlaczego chcemy w danej firmie pracować. Jeśli więc już dostaniemy telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną, warto od razu na wszystkie sposoby starać się zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat danej firmy. Dzięki temu rekruter czy osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie od razu wiedziała, że kandydat zadał sobie trud i zdobył cenne informacje. A za to zawsze jest dodatkowy plus w trakcie rozmowy.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe