Czosnek

Projekt systemu nawadniania ogrodu

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi roślina rosnąca dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często jako rozległe łany. Uprawiany jest w Europie i na wschodzie po Ural i Kaukaz. Jego cechą charakterystyczną są długie na 20-30cm wysokości liście a także kuliste, białe kwiatostany, które wydzielają charakterystyczny czosnkowy zapach.
Białe kwiaty nie są jadalne, ponieważ zawierają szkodliwe substancje. Należy pamiętać że jest pod ochroną ale można go uprawiać w przydomowych ogródkach.

Uprawa
Uprawa nie jest trudna, ponieważ roślina znosi niskie temperatury i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie dobrze rósł jednak tylko na stanowisku polcienistym lub cienistym. Preferuje gleby wilgotne, żyzne i próchnicze. Bardzo dobrze rośnie w cieniu ogrodu bądź pod drzewem.

Zastosowanie
Wiosną posiada najsmaczniejsze liście np. jako dodatek do twarogu, sałatek czy makaronów. Starsze liście, cebulki bądź liście suszone to idealny dodatek do sosów, zup, dań rybnych czy mięsnych.

Czosnek olbrzymi

Jest to największa roślina z gatunków czosnku uprawianych w ogrodach. Czosnek ten kwitnie w czerwcu i lipcu. Posiadają gęste, purpurowofioletowe kule kwiatowe, ale można spotkać też odmiany o barwie białej.
Uzyskują wysokość nawet do 2 metrow.

Uprawa
Czosnek olbrzymi wymaga stanowiska słonecznego, bądź półcienistego. Dobrze rośnie na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze przepuszczalnej.

Zastosowanie
Polecany jest na słoneczne rabaty, kwiat cięty a jego pędy kwiatostanowe mogą być suszone.

Czosnek ozdobny

Jest to roślina, która posiada aż 700 gatunków, zarówno dziko żyjących jak i uprawnych. Posiadają charakterystyczne, rynienkowate liście. Wyrasta ich ok 8 z jednej cebulki. Dorastają od 50 do150cm w zależności od odmiany.

Uprawa
Wymagania są niewielkie. Bardzo dobrze rosną na glebie piaszczystej bądź bądź piaszczysto-gliniastej. Najpiękniejsze kwiaty roślina posiada na stanowisku słonecznym.
Cebulki, które wsadzimy we wrześniu przezimują w gruncie.

Zastosowanie
Polecane są na rabaty w grupie lub wymieszane z bialymi kwiatami np pustynników bądź liliami.

Czosnek jadalny

Jest to roślina jadalną, która jest zbudowana ze złożonej cebuli w postaci kilku bądź kilkunastu ząbków.

Zastosowanie
Jest powszechnie stosowany jako warzywo, które wykorzystuje się jako przyprawa, roślina lecznicza. Podkreśla smak potraw oraz wzmacnia odporność. Ich wyrazisty ostry smak nadaje charakteru pieczonym mięsom, kotletom, sosom, sałatkom czy zupom.
W ziołolecznictwie wykorzystywany jest ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Reguluje ciśnienie krwi oraz wykazuje właściwości wzmacniające i uodparniające.

Uprawa
Czosnek jadalny należy podzielić na ząbki aby pozyskać materiał do sadzenia. Najlepiej kupić kwalifikowany materiał w centrum ogrodniczym. Sadzi się najlepiej tylko duże ząbki w rzędach co 6-7cm na głębokość 5 cm.

Czosnek w kompozycjach

Czosnki niezaprzeczalnie zajęły wiodącą rolę w kompozycjach łąkowych, które są obecnie modne. W ogrodzie przydomowym można posadzić odmiany purple sensation, gladiator. Gdy je posadzimy otrzymamy atrakcyjne kwiaty na dłuższy czas, ponieważ kwitną w różnym czasie o różnych barwach.
Zarówno żywe jak i zasuszone kwiatostany czosnków znajdują duże zainteresowanie w bukietach. Mogą być też użyte jako rośliny na letnie rabaty w aranżacjach naturalistycznych w ogrodach.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-pogrzeb-c-6.html

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe