Czy warto zmieniać pracę?

Kiedyś częsta zmiana stanowiska pracy nazywana była brakiem lojalności wobec pracodawcy. Bywało również, że tacy pracownicy kojarzeni byli nawet z brakiem umiejętności współpracy na zajmowanym stanowisku. W dzisiejszych czasach zmiana pracy nie zaskakuje już nikogo. Kiedy warto o tym pomyśleć?

Zmiany na rynku pracy

Dawniej przywiązanie do stanowiska pracy wynikało z obawy przed jej utratą oraz brakiem możliwości znalezienia nowego zajęcia w krótkim czasie. Pracownicy z krótkim stażem obawiali się również pytań od przyszłych pracodawców, dotyczących krótkiej obecności w poprzedniej firmie.
Czasy jednak zmieniły się diametralnie. Na rynku pojawiło się nowe pokolenie pracowników, które charakteryzuje się innym podejściem w stosunku do swoich pracodawców. Na taki efekt przekłada się w dużej mierze znaczny spadek stopy bezrobocia. Można więc powiedzieć, że nastała era rynku kandydata.

Kiedy szukać nowej pracy?

W zasadzie kiedy pojawia się moment, w którym pracownik sięga po portal branżowy, na przykład Pracuj.pl , w celu przeanalizowania czy interesują go zamieszczone tam oferty pracy? Przeważnie moment ten jest doskonale wyczuwalny. Pojawia się gdy w firmie zaczyna dziać się źle i to z różnych względów. Warto więc na bieżąco obserwować co dzieje się w przedsiębiorstwie, by móc w porę podjąć odpowiednie kroki. Należy przeanalizować jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na działanie firmy, dla której się pracuje.
Być może firma przestaje być konkurencyjna na rynku. Jej produkty zdecydowanie straciły na sprzedaży, marka straciła na jakości, a technologia już nie rozwija się tak jak wcześniej. Obawy powinny budzić również takie przesłanki jak: spadek dochodów przedsiębiorstwa, utrata znacznej ilości klientów, długotrwały brak podwyżek, awansów i nagród oraz duża liczba zwolnień pracowników.

Mogą to być również czynniki nie związane z samym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, ale własnymi wewnętrznymi odczuciami. O zmianie stanowiska pracy należy pomyśleć przede wszystkim jeśli:
odczuwa się niechęć do swojego przełożonego oraz ludzi, z którymi się pracuje,
praca związana jest z dużym stresem, z którym nie można sobie poradzić,
praca nie daje możliwości rozwoju, stała się rutynowa,
wynagrodzenie jest zdecydowanie niższe niż rynkowe na analogicznym stanowisku.

Zmiana pracy choć stała się bardziej powszechna niż kilka lat temu, w dalszym ciągu jest kwestią wymagającą przeanalizowania swojej sytuacji, by podjęta decyzja okazała się właściwa i przyniosła pozytywny skutek.

Ostatnie komentarze
  1. kontener socjalny

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe