Jak dobrze wybrać zawód?

Jaki zawód wybrać? To dylemat wielu młodych osób, które wkraczają dopiero na ścieżkę kariery. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji psychicznych oraz fizycznych, kompetencji miękkich i twardych, a także zainteresowań. Sprawdź nasze wskazówki, dzięki nim dowiesz się, jaki zawód wybrać.

Po pierwsze, znajdź odpowiedź na podstawowe pytania

To, jaki zawód wybierzesz, rzutuje nie tylko na Twoją przyszłość, ale również ma ogromny wpływ na to, czy będziesz zadowolony z kariery i życia. Aby ustalić dziedzinę, w której się odnajdziesz, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Jaki system pracy jest dla Ciebie akceptowalny? Czy możesz pracować na zmiany albo wolisz pracę po 8 godzin dziennie?
  • Czy możesz pracować pod presją czasu, a może nie potrafisz sobie z nią poradzić?
  • Co bardziej preferujesz – pracę zadaniową czy rozliczaną od godziny? Czy potrafisz samodzielnie rozplanować czas pracy?
  • Czy widzisz siebie w pracy polegającej na kontakcie z klientem? A może wolisz takie stanowisko, w którym nie będziesz musiał z nim rozmawiać?
  • Czy cenisz sobie work-life balance?
  • Czy masz lub  planujesz mieć wykształcenie wyższe lub zawodowe? Czy planujesz z nim wiązać przyszłość, a może studia uświadomiły Ci, że ten kierunek nie jest dla Ciebie?
  • Jaki masz cel w życiu?

Zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć oraz w jaki sposób możesz zrealizować postawione cele. Z następnych akapitów dowiesz się, jak określić swoje predyspozycje zawodowe.

Po drugie, oceń swoje mocne strony i słabości

Uświadomienie sobie, jakie masz mocne i słabe strony, również pomoże Ci wybrać odpowiedni zawód. Otwarte i komunikatywne osoby lepiej poradzą sobie na stanowiskach, które wymagają telefonicznego lub bezpośredniego kontaktu z klientem. Z kolei introwertycy, którzy na samą myśl o rozmowie z klientem czują zdenerwowanie, powinni zdecydowanie unikać zawodów, które na tym polegają.

Nasze ograniczenia nie muszą być wyłącznie związane z umiejętnościami miękkimi, wśród nich można też wymienić te związane z aspektami zdrowotnymi, stanem fizycznym i/lub psychicznym. Na przykład przy dużej wadzie wzroku nie będziesz mógł wykonywać niektórych zawodów, chociażby nie zostaniesz pilotem. Z kolei niski wzrost może dyskwalifikować Cię w przypadku kariery koszykarskiej. 

Po trzecie, poznaj aktualny rynek pracy

Kiedy już utworzysz listę interesujących Cię zawodów, zrób mały research dotyczący możliwości i zapotrzebowania na dane stanowisko. Sprawdź, czy na rynku można znaleźć wiele ofert, czy raczej musisz przygotować się na to, że na jedno stanowisko będzie wielu kandydatów.

Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie lokalnego rynku. Zobacz, jakie zakłady pracy znajdują się w Twojej okolicy oraz które szkolenia zawodowe cieszą się największym zainteresowaniem. Na tej podstawie możesz dobrać kursy zawodowe w Gliwicach, Warszawie, Krakowie oraz innych miastach Polski.

Po czwarte uwzględnij dotychczasowe doświadczenie zawodowe

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie, uwzględnij je w poszukiwaniu ścieżki zawodowej. Prace dorywcze, które wcześniej wykonywałeś, mogą pomóc Ci ustalić, co lubiłeś w poprzednich miejscach pracy, co Cię denerwowało i dlaczego. To cenna wiedza, którą warto wykorzystać przy wyborze odpowiedniego zawodu.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe