Multimedialne pracownie – czy sprawdzają się tylko w szkołach?

Pracownie multimedialne to dziś obowiązkowy element wyposażenia każdej szkoły. Dzieci i młodzież korzystają z nich nie tylko w trakcie lekcji informatyki, ale również w przypadku nauki języków obcych. Warto więc zadbać o to, by pomieszczenie było komfortowe, funkcjonalne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu zarówno dla nauczyciela, jak i dla wszystkich uczniów.

Jeszcze do niedawna w pracowniach językowych czy komputerowych najpowszechniejsze były tradycyjne komputery stacjonarne lub czasem też laptopy. Takie rozwiązanie było właściwie jedyne, choć mogło powodować sporo problemów w codziennym użytkowaniu. Nauczyciel musiał bowiem dbać o sprawne działanie każdego komputera oddzielnie, co często zajmowało sporo czasu albo na lekcjach, albo w czasie wolnym nauczyciela. Ostatnio jednak na rynku rozwiązań komputerowych pojawiły się zupełnie nowe technologie, które doskonale sprawdzają się we wszystkich szkolnych pracowniach komputerowych.

Funkcjonalne i wygodne pracownie komputerowe

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych komputerów w salach szkolnych są pracownie terminalowe, które mają całe mnóstwo zalet. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu w klasie czy pracowni jednego terminala komputerowego i serwera, do których podpięte są wszystkie stanowiska uczniów. Na stanowiskach znajdują się wyłącznie monitory, klawiatury, myszki czy głośniki, nie ma natomiast tradycyjnych komputerów, gdyż w takiej opcji są one po prostu niepotrzebne. Takie korzystne rozwiązanie sprawia, że pracownia jest o wiele bardziej bezpieczna, gdyż tylko nauczyciel ma dostęp do wszelkich ustawień z poziomu komputera i to on zajmuje się obsługą oprogramowania. Samo oprogramowanie jest również zaawansowane technologicznie. W pracowniach terminalowych wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie układowe, tak zwany firmware, które chroni sprzęt przed wirusami i wszystkimi zagrożeniami z zewnątrz sieci.

Sporo korzyści finansowych

Nowoczesna pracownia komputerowa w szkole, w której znajduje się terminal dzielący zasoby serwera na poszczególne stanowiska to rozwiązanie korzystne także ze względów finansowych. Koszt wyposażenia pracowni w komputery różni się przede wszystkim od liczby stanowisk, zawsze jednak jest o około jedną trzecią niższy niż gdyby szkoła chciała kupić tradycyjne komputery albo laptopy. Tańsze jest również samo użytkowanie takiej pracowni. Terminal i serwer pobierają z sieci niewiele energii elektrycznej, około 10 procent tego, co pobierałaby cała pracownia. Niższe koszty, wysoka funkcjonalność oraz wiele możliwości, jakie daje pracownia terminalowa sprawiają, że jest ona coraz częściej spotykana w szkołach, ośrodkach edukacyjnych nauczających języków obcych czy prowadzących specjalistyczne kursy, a także w miejscach pracy. W wielu firmach biura wyposażone są właśnie w pracownie terminalowe, co pozwala na sprawne zarządzanie stanowiskami pracy wszystkich osób pracujących przed monitorami.

Ostatnie komentarze
  1. https://dyktanda.pl/

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe