Podstawy strategii Ichimoku

Analiza techniczna wykresów cenowych nie tylko na rynku walutowym, ale również na wszystkich innych rynkach finansowych stanowi najpopularniejszą dziedzinę, na podstawie której inwestorzy decydują się na zawieranie transakcji. Sama w sobie analiza techniczna stanowi niesamowicie szeroką bazę wiedzy, dlatego by nie błądzić po omacku w meandrach różnych podejść, warto w swoim handlu uwzględnić jedną z najważniejszych i najlepszych strategii opartych na analizie technicznej. Jedną z nich jest popularna strategii Ichimoku, stworzona przez Ichimoku Sanjin. Strategia ta została wymyślona jeszcze przed II wojną światową, jednak do jej popularyzacji doszło długo po tym wydarzeniu.

Czym jest strategia Ichimoku

Strategia Ichimoku to nic innego jak jedna ze strategii, która za główny cel uznaje podążanie za bieżącym trendem. Jak wiadomo, podążanie za trendem jest o wiele łatwiejszym sposobem na generowanie zysku niż granie przeciw niemu, Ichimoku wprowadza dodatkowe narzędzia, pozwalające nam jednoznacznie stwierdzić trend, a także umożliwiające nam idealne wejście i wyjście z rynku. Jeżeli szukamy strategii, która pozwoliłaby nam na stabilne osiąganie zyskownych transakcji z dużym poszanowaniem zasad zarządzania ryzykiem, strategia Ichimoku to coś, czego szukaliśmy.

Mechanika handlowania w oparciu o strategię Ichimoku

Handel w oparciu o strategię Ichimoku polega na pracy z wykresem cenowym wyposażonym w dodatkowe linie Ichimoku, które stanowią odzwierciedlenie cen maksymalnych i minimalnych świec z okresu, który jest brany pod uwagę. Wykres sporządzony przy pomocy linii czerwonej, niebieskiej, zielonej oraz dwóch linii prowadzących stanowią chmurę. Wszystkie te linie pozwalają nam na wyznaczanie Linii Ichimoku, która pozwala nam na uzyskanie jednoznacznych informacji dotyczących tego, w jaki sposób powinniśmy podejść do danej sytuacji na parze walutowej. Dla ułatwienia każda z linii ma swoją nazwę (Tankan, Kijun, Chikou czy Senkou) a nowoczesne platformy inwestycyjne jak MetaTrader pozwalają na wprowadzenie zaawansowanych analiz z użyciem linii Ichimoku.

W momencie przecięcia się konkretnych linii i umiejscowienia tego przecięcia w stosunku do reszty linii, jesteśmy w stanie zidentyfikować sygnał kupna lub sprzedaży. Co więcej, strategia Ichimoku w dokładny sposób definiuje, kiedy sygnał sprzedaży lub kupna jest silny, neutralny lub słaby. Strategia Ichimoku może zdawać się zaawansowana i trudna do przyswojenia, jednak po przeczytaniu tej pozycji, okaże się ona wyjątkowo prosta do zastosowania.

Czy istnieją warunki handlu w oparciu o strategię Ichimoku?

Strategię Ichimoku najlepiej jest stosować na jednej z zaawansowanych platform inwestycyjnych. By założyć taki rachunek, zobacz rachunek proponowany przez Saxo. W celu maksymalizacji zysków z transakcji opartych na strategii Ichimoku zadbajmy o to, by nasze inwestycje były wykonywane na interwale nie mniejszym niż wykres 4-godzinny. To właśnie tego typu transakcje mają największą szansę powodzenia.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe