Pracująca mama i dziecko z kolką: co robić, by nie zwariować?

Kolka jest często omawiana, ale rzadko rozumiana. Dzieci cierpiące z jej powodu mają pozornie niekończące się epizody bezlitosnego płaczu, bez względu na to, co robisz, aby je uspokoić. Termin „kolka” pochodzi od greckiego słowa „kolikos” oznaczającego „cierpienie w jelicie grubym”. Lekarze i naukowcy zakładają, że https://kolka-niemowleca.pl/ jest wynikiem bólu w jelitach, ale często nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak trudne jest uspokojenie dziecka a płacz jest tak intensywny.

Podczas gdy przyczyny i diagnoza kolki są trudne do ustalenia, za kolkę przyjmuje się, jeśli dobrze odżywione dziecko spełnia Regułę Trzech przez tydzień lub dłużej, z nieustającym płaczem:

  • Począwszy od pierwszych trzech tygodni życia
  • Trwa co najmniej trzy godziny dziennie
  • Występuje co najmniej trzy dni w tygodniu

Każde dziecko może cierpieć na kolkę, ponieważ stan ten nie rozróżnia płci, kolejności urodzenia ani metody żywienia. Na całym świecie rozpowszechnienie kolki występuje u około 6-20% niemowląt. Epizody intensywnego płaczu wydają się pojawiać częściej podczas okresów wzrostu lub pod koniec dnia i wydają się osiągać szczyt w wieku około 6 tygodni. Dobrą wiadomością jest to, że choroba ustępuje nawet u 90% niemowląt w wieku 4 miesięcy (chociaż jeśli twoje dziecko ma kolkę, mogą to być najdłuższe 4 miesiące twojego życia!). W tym czasie możesz namiętnie czytać wszystko, co znajdziesz pod tym adresem: kolka u niemowląt.

Rodzice często mylą kolkę z ogólną zamieszaniem. Wiele dzieci jest wybrednych – potrzebują dodatkowego komfortu, opieki i trzymania w godzinach wieczornych lub gdy są nadmiernie zmęczone. Podczas gdy kolczaste dzieci faktycznie wydają się odczuwać ból, nie odczuwa się pocieszenia ani ulgi bez względu na to, czego spróbujesz.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko może mieć kolkę, prawdopodobnie jej nie ma. Intensywny płacz dziecka z kolką jest zupełnie inny niż wybrednego dziecka. Po prostu będziesz wiedzieć.

Jeśli twoje dziecko ma kolkę i wydaje się, że sytuacja się nie poprawia, może to wynikać z przyczyn medycznych, takich jak alergie pokarmowe lub wrażliwość, refluks lub inne problemy. Uważaj na te objawy i jeśli je zauważysz, skontaktuj się z pediatrą, ponieważ kolejna ocena jest w porządku:

  • Ból i płacz nasila się lub nie ustępuje, szczególnie w wieku 3-4 miesięcy
  • Częste budzenie z bolesnym płaczem
  • Słaby przyrost masy ciała
  • Częsta choroba układu oddechowego lub jelit
  • Naprężanie, skrzywienie i przyciąganie nóg do klatki piersiowej za pomocą ruchów jelit
  • Częste plucia i intensywniejszy płacz po karmieniu i podczas leżenia
  • Objawy sugerujące alergie, takie jak wysypka, biegunka, katar i świszczący oddech

Co robić?

Prowadź pamiętnik „płaczu”

Śledź, co wydaje się wywoływać płacz i co ostatecznie pomaga go uspokoić. Nagraj czas trwania, intensywność, porę dnia oraz odległość czasu od karmienia lub drzemki. Zanotuj także takie rzeczy, jak to, jak często korzystałeś z nosidełka tego dnia, ile razy wypróżniało się dziecko i czy płacz wydaje się być coraz lepszy, gorszy lub taki sam.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe