Pracujesz jako operator wózka widłowego? Do czyich obowiązków należy serwis urządzenia?

Operatorzy wózków widłowych mają na halach produkcyjnych i w magazynach pełne ręce roboty. Do ich zadań należy bezpieczne transportowanie, ładowanie i rozładowywanie towarów. Powinni również przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także użytkować wózki widłowe zgodnie z ich przeznaczeniem. Operatorzy nie odpowiadają jednak za awarie i usterki – jeśli pojawi się problem z wózkiem, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do profesjonalnego serwisu.

Operatorzy wózków widłowych są wykwalifikowani w zakresie swoich obowiązków, jednak z pewnością nie są oni mechanikami, którzy poradzą sobie z awarią sprzętu. Owszem, prosta naprawa wózków widłowych może leżeć jeszcze w zakresie ich umiejętności, jednak poważne awarie powinni już usuwać fachowcy. Operator zwykle bardzo dobrze zna swój sprzęt, na którym codziennie pracuje. Drobne usterki jest w stanie wyeliminować samodzielnie. Pracodawca nie może jednak od niego wymagać naprawy urządzenia, jeśli całkowicie odmówiło posłuszeństwa. Wszystkie awarie powinny być również naprawiane na bieżąco – czasem z niewielkich problemów z biegiem czasu mogą zrobić się dużo większe uszkodzenia, których naprawa będzie o wiele bardziej kosztowna.

Gdzie serwisować i naprawiać wózki widłowe?

Gdy pojawia się awaria wózka widłowego, na początku trzeba ustalić, czy jest on jeszcze na gwarancji, czy jej okres już upłynął. Jeśli wózek jest na gwarancji, naprawa należeć będzie do sprzedawcy lub producenta. W ramach naprawy gwarancyjnej można mieć pewność, że usterka zostanie szybko i sprawnie usunięta, a właściciel wózka nie będzie ponosił z tego tytułu żadnych kosztów. Oczywiście, pod warunkiem, że usterka nie wynika z niewłaściwego użytkowania czy jakichś rażących zaniedbań związanych z codzienną pracą wózka. Także gwarancje na wózki mają swoje wyłączenia, wśród których na pewno znajduje się nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Jeśli jednak wózek widłowy jest już po okresie gwarancji, właściciel wózka powinien na własną rękę szukać dobrego i sprawdzonego serwisu. Może to być ten sam serwis, który wykonywał naprawy gwarancyjne, z tym że w tym przypadku trzeba będzie za nie zapłacić.

Kto płaci za naprawę wynajętych wózków?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się wynajem wózków widłowych. To dobre rozwiązanie dla firm, które szukają oszczędności, ale nie kosztem jakości sprzętu. Wynajęte wózki widłowe to dużo tańsza opcja niż zakup wózka na własność. Dobrze sprawdza się w przypadku, gdy wózki nie są potrzebne przez cały czas, a jedynie sezonowo czy okresowo. Jeśli mamy wynajęty wózek widłowy, wszystkie usterki czy awarie powinny być usuwane przez firmę, która jest właścicielem wózka. Taki zapis powinien znajdować się w umowie – właściciel wózków oddaje bowiem w najem urządzenia w pełni sprawne i za to płacą klienci. W przypadku awarii trzeba szybko ją usunąć, a w razie konieczności dostarczyć klientowi wózek zastępczy, który będzie służył do pracy w czasie, gdy pierwotny sprzęt będzie w warsztacie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe