Psychoterapia zamiast tabletek na sen? Jak najbardziej!

Kiedy desperacko pragniesz snu, sięgnięcie po pigułkę nasenną lub dostępny bez recepty środek nasenny może być kuszący. Ale leki nasenne nie wyleczy problemu ani nie usuwają podstawowych objawów – w rzeczywistości często mogą pogorszyć problemy ze snem na dłuższą metę. To nie znaczy, że nigdy nie ma czasu ani miejsca na leki nasenne. Aby jednak uniknąć uzależnienia i tolerancji, pigułki nasenne są najskuteczniejsze, gdy są stosowane oszczędnie w sytuacjach krótkotrwałych – takich jak podróżowanie po strefach czasowych lub rekonwalescencja po zabiegu medycznym. Nawet jeśli twoje zaburzenia snu wymagają stosowania leków na receptę, eksperci zalecają połączenie schematu leczenia z terapią i zmianami w zdrowym stylu życia.

Terapia poznawczo-behawioralna może poprawić sen, zmieniając zachowanie przed snem, a także zmieniając sposoby myślenia, które uniemożliwiają zasypianie. Koncentruje się również na poprawie umiejętności relaksacyjnych i zmianie nawyków stylu życia, które wpływają na twoje wzorce snu. Ponieważ zaburzenia snu mogą być zarówno spowodowane przez, jak i wywoływać problemy ze zdrowiem emocjonalnym, takie jak lęk, stres i depresja, psychoterapeuta Ostrołęka jest skutecznym sposobem leczenia podstawowego problemu, a nie tylko objawów, pomagając rozwinąć zdrowe wzorce snu na całe życie.

Niedawne badanie w Harvard Medical School wykazało, że terapia poznawczo-behawioralna była skuteczniejsza w leczeniu chronicznej bezsenności niż leki nasenne na receptę. Spowodowała największe zmiany w zdolności pacjentów do zasypiania i pozostania we śnie, a korzyści utrzymywały się nawet rok po zakończeniu leczenia. Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, terapia może być w stanie:

• zrelaksować umysł,
• zmienić poglądy,
• poprawić nawyki dzienne,
• zapewnić dobry sen.

Co definiuje zaburzenia snu?

Zaburzenia snu to stan, który często wpływa na zdolność do uzyskania odpowiedniej jakości snu, powodując uczucie wyczerpania lub senności w ciągu dnia. Najczęstsze zaburzenia snu obejmują bezsenność, bezdech senny, narkolepsję, zespół niespokojnych nóg i zaburzenia snu związane z rytmem okołodobowym, często wywoływane pracą zmianową lub zmianą strefy czasowej.

Terapia poznawczo-behawioralna na bezsenność i inne zaburzenia snu

Terapia poznawczo-behawioralna jest najczęściej stosowaną terapią zaburzeń snu. Może być prowadzona indywidualnie, w grupie osób z podobnymi problemami ze snem, a nawet online. Ponieważ przyczyny i objawy zaburzeń snu są bardzo zróżnicowane, terapia poznawczo-behawioralna powinna być zawsze dostosowana do Twoich konkretnych problemów. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna na bezsenność jest specyficznym rodzajem terapii przeznaczonym dla osób, które nie są w stanie zapewnić sobie takiej ilości snu, jakiej potrzebują, aby obudzić się wypoczętym.

Długość terapii zależy również od rodzaju i nasilenia zaburzeń snu. Chociaż terapia poznawczo-behawioralna rzadko jest natychmiastowym lub łatwym lekarstwem, jest ona stosunkowo krótkotrwała. Na przykład wiele programów terapii pozabiegowej terapii bezsenności informuje o znacznej poprawie wzorców snu po 5-8 cotygodniowych sesjach.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe