Sprzedaż udziałów w spółce

Przez sprzedaż udziałów w spółce z o.o rozumie się przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę. Kwestie te reguluje Kodeks spółek handlowych, dookreślający formalności, których należy dopełnić w tym procesie. O jakich konsekwencjach i regulacjach mówi się przy sprzedaży udziałów spółki z jednoosobowym wspólnikiem, a z czym trzeba liczyć się w szerszym kontekście? Poniżej znajdziesz informację na temat najważniejszych reguł i skutków procesu dla wspólnika i osoby prawnej.

1. Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – zasady

2. Przepisy prawa

3. Sprzedaż udziałów – księgowanie

Jeśli decydujesz się na sprzedaż udziałów księgowanie, informacje w księgach rachunkowych oraz koszty finansowe powinny zostać dokładnie odnotowane. Szczegółowe regulacje znajdziesz w Kodeksie spółek handlowych. Pod uwagę trzeba wziąć również zapisy umowy założycielskiej spółki.

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. a umowa spółki

Dlaczego umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest ważna? Przede wszystkim dlatego, że jej zapisy mogą regulować zasady, jakimi rządzi się zbycie udziałów. Możliwe jest dokonanie w tym dokumencie zastrzeżeń co do ewentualnych ograniczeń czy szczególnych praw wspólnika spółki, na przykład prawa pierwokupu. Nabycie udziałów wiąże się z uzyskaniem praw i obowiązków wspólnika lub – w przypadku nabycia ich przez aktualnego już wspólnika – rozszerzenie tych praw.

Przepisy prawa

Kwestię zbycia udziałów reguluje art. 180 Kodeksu spółek handlowych. Znajduje się tam informacja, że zbycie udziału lub jego części musi zostać dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Warto dodać, że może to być podpis złożony w obecności notariusza przy jednoczesnym podpisywaniu umowy, albo po prostu uznanie przed notariuszem złożonego uprzednio podpisu za własnoręczny.

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. wiąże się także z przygotowaniem zgłoszenia do KRS oraz przygotowaniem umowy zbycia. W dokumentach powinna znaleźć się zgoda wszystkich udziałowców, oświadczenia o stanie prawnym i finansowym spółki, określenie liczby zbywanych udziałów.

Stroną kupującą udziały może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.

Sprzedaż udziałów – księgowanie

Fakt nabycia udziałów w spółce z o.o. musi zostać ujęty w księgach rachunkowych jako inwestycja. Uwzględnić można tu nie tylko wartość udziałów, ale również wszelkie koszty dodatkowy. Konieczny będzie także podział inwestycji w wymiarze okresowym. Za krótkoterminowe aktywa finansowe uznaje się udziały przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy. Pozostałe kwalifikowane są jako długoterminowe.

W jakich branżach warto korzystać z podnośników przegubowych?
Szlafroki hotelowe – wybierz mądrze i zapewnij gościom komfort

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe