Na co warto uważać awansując?

Awans kojarzy się z progresem, podwyższeniem kwalifikacji, zarządzaniem ludźmi, większą władzą i większymi zarobkami. Jednak wspinając się po szczeblach kariery, możemy napotkać kilka pułapek. Warto być czujnym, by w nie nie wpaść i móc cieszyć się swoim awansem.

Pułapki awansu.

Oferty Pracy na Pracuj.pl są dedykowane zarówno dla ludzi początkujących, do pierwszej pracy, jak i dla wysokiej klasy specjalistów rekrutowanych na stanowiska dyrektorów i managerów. Pnąc się stopniowo po szczeblach kariery w firmie, warto przygotować się, na kilka trudnych sytuacji:

1. Staliśmy się szefami swoich wcześniejszych kolegów z pracy, którzy wcześniej zajmowali to samo stanowisko, co my. Tego typu sytuacje bywają krępujące i dwuznaczne. Od kilku lat zwracaliśmy się do swojego kolegi po imieniu, wykonywaliśmy te same zajęcia, teraz nagle jest on naszym szefem. Dla osoby, która dostała awans, również może być krępująca konieczność, wydawania poleceń swoim kolegom z pracy. Tego typu sytuacje warto rozstrzygnąć na zebraniu, na którym ustali się formy grzecznościowe, zmiany, jakie zostaną wprowadzone i podział obowiązków.
2. Wolisz wykonywać pracę niż nią zarządzać. Wielu ludzi myśli, że im wyżej na szczeblu kariery, tym lepiej. To błędne przekonanie, bo nie każdy nadaje się do bycia szefem i nie każdy lubi wykonywać proste zadania. Rzemieślnicy uwielbiający wykonywać swoją pracę, będą nie szczęśliwi, ograniczając się do roli osoby zarządzającej, która wyłącznie przekłada papiery z miejsca na miejsce. Przykładem może być wspaniały lekarz chirurg, który jest wirtuozem skalpela, najwyższej jakości specjalistą, umiejącym wykonać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi. Awansowanie takiego człowieka na szefa chirurgii, który zajmuje się głównie sprawami administracyjnymi i rozwiązywaniem problemów poza salą operacyjną będzie dużym błędem i wręcz marnotrawstwem jego talentu. Podobnie jest w każdym innym zawodzie.
3. Pozorny awans. Niekiedy w firmach można spotkać praktykę pozornego awansowania pracownika, by go zatrzymać. Dobry pracownik może uciec do konkurencji, jeśli ta więcej mu zapłaci. Dlatego tworzy się nowe stanowisko pracy, różniące się od starego tylko nazwą, by móc kogoś awansować tylko w teorii. Praca na wciąż tym samym stanowisku bywa nurtująca. Każdy chce być z siebie dumny i mieć poczucie, że się rozwija. Jednak sztuczny, pozorny awans nie jest dobrym sposobem na to, by podnieść swoje kwalifikacje i piąć się wyżej po szczeblach kariery.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe