Czy dogonimy Europę Zachodnią – fotowoltaika w Polsce na tle europejskim

 

 

Instalacje fotowoltaiczne możemy dostrzec już niemal wszędzie. Znajdziemy je zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i na szczytach bloków, czy jako wielkopowierzchniowe, gruntowe farmy fotowoltaiczne. Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej? Czy jesteśmy potentatem fotowoltaiki?

Fotowoltaika w Polsce – jak wykorzystujemy potencjał energii z promieniowania słonecznego?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce są niezwykle popularnym rozwiązaniem, w szczególności w domach jednorodzinnych. Nic dziwnego – korzystanie z darmowej energii słonecznej, która przekłada się na zredukowanie rachunków za energię elektryczną, i ogromne wsparcie finansowe inwestycji, znacząco obniżające wstępne koszty przedsięwzięcia – zachęca inwestorów. Położenie geograficzne Polski również, w znaczącym stopniu, przyczynia się do niezwykłej opłacalności czerpania energii z promieniowania słonecznego -rozwiązanie, jakim tracker fotowoltaiczny, wystarcza do całorocznej optymalizacji kątów nachylenia paneli i czerpania z ich maksimum możliwości. Dlatego też instalacje fotowoltaiczne w Polsce umieszczane są na różnorodnych powierzchniach – prąd z fotowoltaiki zasila bowiem nie tylko domy jednorodzinne, ale także obiekty użyteczności publicznej, hale sportowe, obiekty handlowe czy przedsiębiorstwa.

Instalacje fotowoltaiczne na rynku polskim – czy wielki boom się kończy?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne, jakie zakładane są na potrzeby jednorodzinnych gospodarstw domowych cieszą się nieustannym zainteresowaniem, często będąc elementem już projektów nieruchomości. Z uwagi jednak na posiadanie fotowoltaiki, dostępnej na www.esoleo.pl, przez znaczącą część budynków mieszkalnych jednorodzinnych – udział inwestycji w mikroinstalacje może ulec zmniejszeniu. Niemniej jednak fotowoltaika – z uwagi na zmiany w sposobie rozliczeń z dostawcami energii – staje się obiektem zainteresowania przedsiębiorstw. Przypuszczalnie to właśnie klienci biznesowi w Polsce będą w przyszłości stanowili większą część rynku fotowoltaicznego pod względem produkowanej energii.

Rynek fotowoltaiczny w państwach europejskich – czy fotowoltaika to popularne rozwiązanie?

Również na rynkach unijnych fotowoltaika jest niezwykle popularna. Największymi wzrostami w zakresie udziału mocy produkowanej z promieniowania słonecznego pochwalić mogą się Niemcy, Holandia i Hiszpania. Przodownictwo niemieckiej fotowoltaiki warunkowane jest w dużej mierze przez prawodawstwo tego państwa – instalacje PV są tam instalacjami obowiązkowo montowanymi w nowo budowanych obiektach. W Europie Zachodniej podejmowane są również prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami wykorzystującymi panele fotowoltaiczne, jak zastosowanie modułów do zasilania lotnisk, czy tworzenie fotowoltaicznych chodników.

Fotowoltaika – czy każdy będzie ją miał?

Biorąc pod uwagę szereg zmian, z jakimi już obecnie mamy do czynienia w unijnym i krajowym prawodawstwie – Polska być może podejmie podobne kroki, jak Niemcy – zobowiązując inwestorów do zakładania instalacji fotowoltaicznych w każdym obiekcie oddawanym do użytku. Jest to rozwiązanie przyszłościowe, które ma przyczynić się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do środowiska, co jest jednym z priorytetów współczesnej polityki.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę to jednak nie tylko korzyści dla ogółu społeczeństwa i planety. To przede wszystkim znaczące oszczędności dla domowych i firmowych budżetów – korzystanie z paneli PV umożliwia zredukowanie konieczności zakupu energii elektrycznej z sieci do minimum. W połączeniu z ogrzewaniem pompą ciepła, systemem rekuperacji i zastosowaniem magazynów energii, instalacja fotowoltaiczna jest w stanie stworzyć dom zeroemisyjny, samowystarczalny energetycznie, co jest niewątpliwie czynnikiem, dla którego jest to rozwiązanie tak popularne.

Polska jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie rozwoju i stosowania fotowoltaiki tak na potrzeby prywatne, jak i komercyjne. Z uwagi na niewątpliwe zyski w porównaniu do kosztów instalacji, zainteresowanie fotowoltaiką z pewnością nie zmaleje i – tak jak w innych państwach Europy Zachodniej – stanowić będzie coraz większy udział w produkcji energii elektrycznej.

Ostatnie komentarze
  1. Leszek

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe