Zastosowanie przemysłowych modemów GSM

W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych warunków szybkiego rozwoju firm i przedsiębiorstw na rynku jest wykorzystywanie przez nie innowacyjnych technologii. Godne polecenia są m.in. przemysłowe modemy GSM, które pozwalają na ekspresowe łączenie różnych urządzeń z publiczną siecią internetową (w sposób całkowicie zdalny). Sprawdzają się doskonale w biurach, zakładach produkcyjnych czy magazynach.

Ogólna zasada działania

Wspomniane we wstępie modemy GSM to nowoczesne sprzęty elektroniczne umożliwiające łatwe modulowanie sygnału i przesyłanie go w celu odebrania określonych danych, takich jak choćby wiadomości SMS lub e-maile. Funkcjonują zawsze w oparciu o dostęp do sieci komórkowej, wykorzystując przy tym karty SIM i lokalne porty szeregowe. Podłącza się je zarówno do pojedynczych laptopów (z użyciem zwykłego portu USB), jak i zaawansowanych systemów przemysłowych.

Standardowy model oferuje prąd pracy o wartości około 800-900 mA, moc wyjściową na poziomie 1 bądź 2 Watów oraz czułość między -90 a -106 dBm. Poza tym waży 150-200 gramów, obsługuje kilka odrębnych pasm (zwłaszcza 850MHz, 900MHz i 1800MHz), a także posiada w swojej konstrukcji parę przydatnych złączy (m.in. D-Sub 9pin, SMA i USB B mini).

Kluczowe zalety

Omawiane modemy cenione są przede wszystkim za uniwersalność i jednocześnie bardzo wysoką funkcjonalność. Ich wdrożenie do całościowej automatyki firmowej skutkuje uzyskaniem efektywniejszego modelu działania.

Co istotne, zapewniają wyjątkowo stabilne połączenie i bezproblemowe przekazywanie informacji nawet w warunkach niekorzystnej pogody (deszcz, śnieg, silny wiatr). Ich niewątpliwą zaletą jest także zaskakująco nieskomplikowana konfiguracja. Wystarczy bowiem podłączyć urządzenie do sterownika, a wprowadzanie wszelkich adresów czy numerów telefonicznych odbywa się poprzez dedykowane oprogramowanie.

Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że przemysłowe modemy GSM są w pełni bezpieczne w codziennej eksploatacji — głównie z powodu wieloskładnikowego systemu alarmowego. Ryzyko przedostania się ważnych danych poza obszar przedsiębiorstwa jest zatem znikome. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kompatybilności z rozmaitymi elementami w tym samym czasie.

Gwarancja ekspresowego przepływu informacji

Modemy przemysłowe są stosowane do obsługi małych stanowisk roboczych, rozległych aplikacji, pojedynczych maszyn (np. bankomatów), skomplikowanych systemów magazynowania, wentylacji mechanicznych czy instalacji grzewczych. Dzięki nim dana firma może liczyć zarówno na wzrost zysków, jak i obniżenie kosztów stałych oraz zwiększenie kontroli nad zasobami.

W przestrzeniach biurowych sprzęty te pozwalają na swobodne przesyłanie materiałów filmowych i zdjęć o wysokiej rozdzielczości niezbędnych np. do wyceny opłacalności czy sporządzania zaawansowanych projektów. Przydają się również w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zorganizowania biznesowej wideokonferencji (brak ryzyka przycinania się obrazu). Jak by tego było mało, okazują się wprost nieocenione podczas długich podróży pociągiem lub innym środkiem transportu. Wynika to z faktu, że łączą się z siecią komórkową, a nie poprzez stacjonarną sieć WiFi.

Polecamy:
Kogeneracja – kto powinien ją wdrożyć?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe