Co jest istotne przy wyborze maszyny spawalniczej?

Ze spawarki może korzystać zarówno profesjonalista, jak i majster-amator, który używa jej np. do przyspawania zawiasów w drzwiach. Na rynku, dostępnych jest kilka rodzajów osprzętu, dlatego warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy wyborze elektronarzędzia spawalniczego.

Rodzaje spawarek

  • inwertorowa – jest to elektronarzędzie o niewielkich rozmiarach, które posiada wysoką wytrzymałość. Poza tym, zużywa mniej prądu niż maszyna transformatorowa. Częściej używają jej specjaliści, którzy poszukują wysokiej jakości sprzętu.
  • transformatorowa – jest to urządzenie tanie, w porównaniu z maszyną inwertorową. Ponad to, nie ma skomplikowanej budowy, co może sprawiać, że czasami maszyna jest niestabilna. Najczęściej używają jej domowi majsterkowicze.

Wyróżnia się również inne typy spawarek:

  • migomat – najczęściej używany do spawania aluminium i metalu. Do czynności spawalniczych wykorzystuje się osłonę gazu.
  • MMA – przy spawaniu bierze udział elektroda otulona. Podczas pracy elektronarzędzia w pojemniku zbiera się żużel, który trzeba usunąć po skończonej pracy. Pojawia się również konieczność wymiany elektrody.
  • TIG – podczas spawania wykorzystywana jest elektroda nietopliwa. Maszyna jest używana do spawania aluminium i stali. Najczęściej elektronarzędzie tego typu ma wbudowaną funkcję przełączania trybu na MMA.

Najważniejsze parametry spawarki

Do najważniejszych parametrów osprzętu należy amperaż, który wpływa na moc spawarki. Maszyny typu „hobby” cechują się małą mocą i są przeznaczone do okazjonalnego użytku. Spawarki do 250A, stosuje się do obróbki cienkich materiałów, a sprzęt z parametrami powyżej 250A jest uważany za profesjonalny i korzysta się z niego w przemyśle. Drugą ważną wartością jest tzw. cykl pracy. W opisie każdego urządzenia znajduje się informacja o długości pracy. Zapis np. 60% oznacza, że maszyna będzie działać nieprzerwanie przez 6 minut, po czym niezbędne są 4 minuty na jej schłodzenie. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę, czy potrzebny jest osprzęt mobilny, lekki, czy wystarczy wersja stacjonarna z kablem. Dodatkowo, ważne jest odpowiednie dobranie średnicy elektrody, bo im jest ona większa, tym grubszy materiał będzie można zespawać.

Inny rodzaj spawarek

Na rynku dostępne są również specjalistyczne spawarki wykorzystywane do łączenia przewodów światłowodowych. Jednym z czołowych producentów tego osprzętu jest firma Interlab, która specjalizuje się w tworzeniu elektronarzędzi najwyższej jakości. Spawarka światłowodowa pozwala szybko naprawić uszkodzoną instalację lub dokonać jej modernizacji.

Wybierając osprzęt do prac domowych wystarczy sięgnąć po spawarki dysponujące mocą do 160A. Jest ona wystarczająca podczas okazjonalnego użytkowania i może ciąć elementy o grubości około 8 mm.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe