Alarm to nie tylko syrena – zapoznaj się z nowoczesnymi systemami ostrzegawczymi

alarm-system-2136501_960_720

System alarmowy kojarzy się najczęściej z bardzo głośnym, dokuczliwym dźwiękiem, który rozlega się przy próbie włamania. No, nie zawsze, bo tanie, prymitywne alarmy włączają się także z innych przyczyn, jak choćby silniejszy powiew wiatru. Taki przeraźliwy dźwięk powinien zaalarmować sąsiadów, a włamywacza przestraszyć. Ale to już przeszłość.

Nowoczesne alarmy potrafią więcej

Zadaniem współczesnego systemu alarmowego jest monitorowanie stanu zabezpieczanego obiektu i reagowanie na wszelkie niepożądane zdarzenia, jakie mogą w nim wystąpić. Może to być zatem nie tylko próba nieuprawnionego wejścia do strzeżonego obiektu, ale także wyciek wody lub gazu albo pożar. Reakcja systemu może się ograniczać do powiadomienia właściciela SMS-em albo poprzez aplikację w smartfonie, ale nie tylko.

Coraz częściej do gry wchodzi tzw. automatyka budynku, która steruje oświetleniem, temperaturą powietrza i wody, włącza zraszacze ogrodowe lub gaszące pożar, otwiera lub zamyka bramę wjazdową i podnosi lub opuszcza rolety. To jeszcze nie wszystkie możliwości, bo sterować można wszystkim, co jest zasilane prądem i nie tylko.

Kamery i czujki – to one aktywują alarmy. Wrocław czy Gdańsk, Warszawa czy Szczecin, to nie ma znaczenia: wkażdym mieście, miasteczku czy na wsi może wydarzyć się coś, co wymaga reakcji systemu, właściciela lub odpowiednich służb. Oczywiście systemy alarmowe muszą być co najmniej na tyle inteligentne, by nie uruchamiały się bez powodu lub z byle powodu.

Kocie, miałeś spać…

Problemem mogą być chociażby zwierzęta domowe, głównie psy lub koty. Zwierzęta te, pozostawione same w domu, przemieszczają się po nim. Zwykły czujnik ruchu mógłby to wykryć i uruchomić alarm, powodując zupełnie zbyteczną interwencję. System musi więc być tak zaprojektowany, by reagował tylko na zdarzenia rzeczywiście niepożądane.

Czujniki ruchu pracują najczęściej w oparciu o efekt Dopplera oraz na podczerwień. Jeśli w systemie zastosować jedne i drugie, można wyeliminować sytuację, w której alarm włączy się po wykryciu ruchu przez więcej niż jedną czujkę, a więc np. wskutek przeciągu, który poruszy drzwiami lub nawet je zatrzaśnie.

Alarmy potrafią także wykrywać stłuczenie szyb i to ze znacznej odległości, dochodzącej do kilkunastu metrów. Wykorzystują one specjalne mikrofony, połączone z urządzeniami rozpoznającymi brzęk szkła.

Jak wybrać system alarmowy

Systemy alarmowe to zawsze mniejszy lub większy wydatek. Laikowi niełatwo będzie wybrać system optymalny do zabezpieczenia jego nieruchomości i majątku. Aby zrobić to prawidłowo, trzeba właściwie oszacować potrzeby i możliwe zagrożenia. Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie wyspecjalizowane firmy i to do nich najlepiej się zwracać, zamiast kupować i montować alarmy samodzielnie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe