Pellet drzewny i jego przyszłość na skalę europejską

W Polsce, podobnie jak w całej Europie jeśli chodzi o sektor ogrzewania na pellety, ostatni sezon grzewczy 2był znacznie korzystniejszy, co pozwoliło dostawcom na uporządkowanie zapasów i poprawę sytuacji finansowej. Wraz z niewielkim wzrostem cen paliw kopalnych przyniosło to w branży pewien optymizm, przejawiający się znacznym odbiciem, głównie w sprzedaży pieców. Komercyjny sektor ciepłowniczy, duży potencjalny rynek pelletu, już teraz wykazuje kilka interesujących zmian.

Technologia ta zapewnia ogromne korzyści na wszystkich poziomach zużycia energii, w gospodarstwie domowym, średniej lub dużej skali, dla środowiska, komfortu i bezpieczeństwa oraz pod względem niezależności energetycznej. Moglibyśmy przez chwilę mówić o wielu zaletach pelletów drzewnych, ale wszyscy je znamy, w skrócie jest to po prostu to, że pellety są wyjątkowym sposobem na postęp w transformacji energetycznej. Pellety drzewne stały się kluczowym graczem na krajowych i europejskich rynkach energii, aż w końcu i ostatecznie uda się osiągnąć przejście do zdekarbonizowanego europejskiego sektora energetycznego.

Dlaczego mają na to szansę?

Pierwsza przyczyna to jakość powietrza. W większości krajów europejskich jakość powietrza rzeczywiście stała się poważnym problemem, którym pozostanie co najmniej przez następne dwie dekady. Oczywiście w różnych krajach sytuacja może się nieznacznie różnić -We Włoszech i Francji zanieczyszczenie jest głównie spowodowane ruchem ulicznym i spalaniem złej jakości drewna, podczas gdy np. w Polsce głównym czynnikiem jest węgiel. Przemysł powinien dążyć do promowania ogrzewania pelletem jako części rozwiązania problemu jakości powietrza i traktować ten problem nie jako zagrożenie, ale jako główną okazję do promocji, na której cały sektor powinien się bardzo aktywnie zaangażować.

Druga sprawa dotyczy ogólnie dotacji i wsparcia gospodarczego dla odnawialnych źródeł energii, a w szczególności dla pelletów drzewnych. Kraje europejskie eksperymentują z kilkoma rodzajami dotacji i chociaż wsparcie finansowe sprzyja rozwojowi tej branży, to jednak ma też pewne negatywne skutki. Lepszym podejściem byłoby wprowadzenie wysokich podatków od emisji dwutlenku węgla w Europie. To rozwiązanie jest bezkosztowe dla państw i stanowi wielką zachętę do przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Niestety, lub na szczęście, podatek węglowy to temat, który trudno koordynować na szczeblu europejskim, ponieważ jest powiązany z krajowymi systemami podatkowymi. Podsumowując, cały sektor musi przemawiać jednym głosem, aby poprowadzić ogrzewanie w Europie jak i na całym świecie do bardziej wydajnego systemu, z którego wyniknie też dużo lepsza jakość powietrza.

Innym obszarem działalności jest produkcja energii elektrycznej w oparciu o pellety drzewne. Stanowi to bardzo interesujące uzupełnienie istniejących rozwiązań i sprawia, że można już dzisiaj wierzyć w dalszy potencjał wzrostu pelletu jako światowego źródła energii. Oczywiście dostępność oraz stabilność jakości i ceny są niezbędne, jeśli chcemy wszyscy mieć w przyszłości dostęp do tego niezawodnego paliwa, jak węgiel, ekogroszek, pellet Skępe.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe