Co to jest dźwignia finansowa i jak ją wykorzystać do rozwoju biznesu

Jednym z narzędzi, z którymi mają styczność przedsiębiorcy, jest dźwignia finansowa. Czy wiesz, że korzystasz z niej, gdy podpisujesz umowę o pożyczkę, kredyt lub leasing? Dowiedz się, jak wykorzystać dźwignię finansową do rozwoju prowadzonego biznesu.

Dźwignia finansowa – podstawowe informacje

Wśród osób, które na co dzień korzystają z dźwigni finansowej, znajdują się traderzy. To właśnie to narzędzie pozwala im zwielokrotnić zysk. Ale dźwignia finansowa nie działa jednokierunkowo – nieumiejętne posługiwanie się tym narzędziem może doprowadzić do wygenerowania straty. Stąd też korzystanie z dźwigni finansowej jest obarczone ryzykiem. Ryzyka tego nie ponoszą wyłącznie inwestorzy, ale również przedsiębiorcy, którzy korzystają z obcego kapitału, aby rozwijać swój biznes. Na czym to polega?

Zaciągając zobowiązania (np. kredyt na zakup maszyn), przedsiębiorca korzysta z efektu dźwigni finansowej. W tym przypadku jest ona rozumiana jako stosunek kapitału własnego do kapitału obcego, czyli pozyskanego z zewnętrznego źródła. To proste: zaciągając kredyt, możesz bez angażowania własnych środków (lub angażując je w niewielkim stopniu) pozyskać np. maszyny warte setki tysięcy złotych, które następnie wykorzystasz do dalszego zarabiania.

Jak wykorzystać dźwignię finansową – dźwignia w praktyce

Efektem dźwigni finansowej może być zwielokrotnienie zysku. Stanie się tak jednak tylko wówczas, gdy zaciągnięte zobowiązania spowodują poprawę rentowności biznesu. Jak w praktyce wykorzystać dźwignię finansową, aby osiągnąć ten cel? Przede wszystkim trzeba działać ostrożnie. Przedsiębiorca powinien:

  • ocenić, czy inwestycja, którą planuje zrealizować, ma szansę powodzenia – niektóre pomysły są spisane na straty już na starcie;
  • rozważyć, ile środków może wyłożyć i czy skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania (a zatem uruchomienie dźwigni finansowej) jest racjonalne i uzasadnione;
  • monitorować na bieżąco sytuację – zdarza się, że konieczna jest modyfikacja pierwotnych założeń, aby zminimalizować stratę.

Przykład: Załóżmy, że chcesz produkować masło orzechowe. Dzięki kontaktom biznesowym masz dostęp do surowca, masz też halę produkcyjną, ale potrzebujesz konkretnej maszyny. Interesujący Cię model kosztuje 25 000 zł. Jeżeli wyłożysz 5000 zł i na resztę weźmiesz pożyczkę, to stosunek kapitału własnego do kapitału pożyczonego będzie wynosił 1:5.

Chcesz więcej przykładów? Przejdź na stronę, na której znajdziesz obszerniejszy artykuł o dźwigni finansowej: https://pragmago.pl/porada/co-to-jest-dzwignia-finansowa-i-jak-z-niej-skorzystac/.

Najważniejsze zalety i wady dźwigni finansowej

Korzystanie z dźwigni finansowej ma zarówno zalety, jak i wady. Czego musisz mieć świadomość, zanim zaczniesz używać tego narzędzia w biznesie? Po pierwsze, dźwignia finansowa w maksymalnej wysokości może być dla Ciebie niedostępna. Instytucje finansowe mają obowiązek chronić swoich klientów przed nadmierną ekspozycją na ryzyko. Po drugie, minusem jest właśnie ryzyko – dźwignia finansowa nie zawsze przynosi oczekiwane (pozytywne) rezultaty. W skrajnej sytuacji Twoja firma może znaleźć się na skraju bankructwa. To główne wady dźwigni, ale oferuje ona też niezaprzeczalne korzyści.

Stosując dźwignię finansową, możesz szybko pozyskać np. drogie, potrzebne do realizacji celów biznesowych wyposażenie, które następnie będzie generować dla Ciebie dochód. Dodatkowo w tym scenariuszu chronisz własne środki – możesz je spożytkować na inne cele. Jeżeli biznesplan będzie dobrze opracowany, a strategia przemyślana, dzięki dźwigni finansowej możesz sporo zyskać.

Nowoczesne drukowanie etykiet online – Labelomat.pl rewolucjonizuje branżę
Sukces w zarządzaniu dzięki nowym metodom szkoleniowym

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe