Firma w chmurze – wirtualne callcenter

Rozwiązania biznesowe, bazujące na technologii przechowywania informacji w chmurze, są jednymi z najnowszych alternatyw,  umożliwiających sprawne prowadzenie firm z branży call-center. Korzystanie z rozwiązań dostarczanych i zarządzanych przez zewnętrzny podmiot, poza miejscem działania firmy, jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, wdrażanym na szeroką skalę od kilkunastu lat. Sukces biznesowy serwisów opartych na tzw. chmurach, utorował drogę do korzystania z podobnych rozwiązań także w innych dziedzinach biznesu, takich jak wirtualna centrala telefoniczna. Funkcjonowanie firm w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań opartych na współpracy z firmami zewnętrznymi, zapewniającymi odpowiednią infrastrukturę informacyjną.

Modele chmur obliczeniowych a wirtualna centrala telefoniczna

To co przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z usług podmiotu wewnętrznego, to przede wszystkim minimum formalności i brak konieczności inwestowania, usprawniania i kontrolowania własnej infrastruktury. Chmura jako usługa, oferowana przez zewnętrzny podmiot, może przybierać różne formy, z których można wyróżnić trzy najważniejsze:

IaaS – usługi opierające się na udostępnianiu infrastruktury w chmurze, takiej jak fizyczne zasoby informatyczne, serwery, dyski przechowujące dane, lokalizację, rozszerzane i modyfikowane na prośbę zleceniodawcy.

PaaS – model przeznaczony do przetwarzania informacji w chmurze, zapewniający platformę, umożliwiającą klientom zarządzanie programami i aplikacjami programistycznymi, bez konieczności utrzymywania własnej infrastruktury.

SaaS – jeden z modeli chmury udostępniany klientom bezpośrednio za pomocą sieci internetowej. Oprogramowanie jest licencjonowane na zasadzie subskrypcji i jest centralnie hostowane, dzięki czemu klient może zdecydować się na korzystanie usług krótkoterminowo, z niskim wkładem własnym. SaaS stał się popularnym modelem dostarczania dedykowanej infrastruktury dla wielu aplikacji biznesowych, w tym oprogramowania biurowego, korespondencyjnego, księgowego, DBMS, CAD i jest również najefektywniejszym rozwiązaniem w przypadku zainwestowania w wirtualne callcenter.

Brak konieczności wysokich inwestycji we własną infrastrukturę

System informacji umieszczony w chmurze wyklucza konieczność organizowania własnej zintegrowanej centrali telefonicznej PBX, gdyż wszystkie usługi z tego zakresu dostarcza zewnętrzny podmiot. To co przesądza o wyższości technologii korzystania z chmury to m.in:

*SWOBODA DZIAŁANIA – brak konieczności angażowania się w długoterminowe umowy, niewielki wkład własny, błyskawiczna realizacja usług;

*BRAK KONIECZNOŚCI POSIADANIA WYSPECJALIZOWANEJ KADRY – formalności związane z usługą chmury, takie jak zapewnienie ciągłości jej działania, aktualizowanie oprogramowania, kontrolowanie przesyłu danych, czy np. bezpieczeństwa serwerów, leżą w gestii zewnętrznej firmy, która kompleksowo obsługuje i zarządza całym systemem;

*WDRAŻANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII – usługodawcy chmur prześcigają się w oferowaniu nowości i usprawnień swoim klientom, dlatego coraz częściej mamy do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak automatyczne rozpoznawanie mowy dzwoniących, innowacyjne systemy IVR, hierarchizowanie połączeń. Wirtualne call center będzie mogło być także zintegrowane z innymi programami i systemami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe