Jaką maturę z francuskiego wybrać — podstawa czy rozszerzenie?

Matura z francuskiego może być trafnym pomysłem, idącym pod prąd typowego rozwiązania w postaci języka angielskiego. Jest to nieoczywisty wybór, ale dający przez to wiele perspektyw. Może to być strzał w dziesiątkę, bo konkurencja na rynku pracy z takim wymogiem jest znacznie mniejsza.

Na początku jednak należy nauczyć się francuskiego najlepiej jak najwcześniej. Przygoda z tym językiem powinna zacząć się jeśli nie w podstawówce, to najpóźniej w szkole średniej.

Wtedy następuje dylemat, jaką maturę wybrać: rozszerzoną czy podstawową?

Matura z francuskiego i nieodzowne wsparcie

Język francuski wielu osobom wydaje się trudny do przyswojenia. Jest to mit, ponieważ każdy język wymaga pracy i ćwiczeń. Dlatego przy odpowiednim wysiłku w łatwy sposób można zdać maturę rozszerzoną, nawet jeśli nie uczęszczało się na zajęcia w klasie o takim profilu językowym. Jednak zawsze warto podeprzeć się sprawdzonymi kursami w szkole językowej L’atelier de français. Są tam profesjonalni lektorzy, którzy mają świadomość, że każdy ma różne preferencje do nauki języka. Dlatego stawiają na indywidualne podejście do każdego, aby nadać nauce odpowiednią, optymalną dynamikę. Dzięki tej szkole przejdziesz suchą stopą przez każdy rodzaj matury z francuskiego. Więcej szczegółów na temat poszczególnych kursów, jak również metod nauczania znajdziesz na stronie francuski.com.pl

Matura francuski rozszerzony? A może jednak podstawowy?

Każda matura z języka obcego, nowożytnego, czy to podstawowa czy rozszerzona składa się z części ustnej oraz pisemnej. Jeśli chodzi o egzamin ustny, to w obu przypadkach czas trwania wynosi około piętnastu minut, z tą różnicą, że samo przygotowanie do prostszej wersji wynosi pięć minut, a do trudniejszej piętnaście. 

Sam przebieg oprócz trudności zagadnień przebiega podobnie. Na początku maturzysta dostaje pytanie rozluźniające, rozgrzewkowe, które nie wpływa na ocenę. Potem następuje zadanie z odgrywaniem ról oraz opis ilustracji. Na koniec jest rozmowa na zadany wcześniej temat.

Natomiast w części pisemnej w obu przypadkach sprawdzana jest:

  • znajomość środków językowych;
  • rozumienie ze słuchu oraz tekstów pisanych;
  • formułowanie odpowiedzi pisemnej.

Czas poświęcony na tę część egzaminu to 120 minut dla podstawowej matury oraz 150 minut dla rozszerzonej.

Najważniejszą różnicą jest stopień zaawansowania związanego z zakresem materiału na egzaminach. Poziom ten jest określany przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Dlatego stopień zaawansowania matury podstawowej wynosi B1 (niższy średniozaawansowany), natomiast przy rozszerzonej jest o stopień wyższy, czyli B2 (wyższy średniozaawansowany).

Matura francuski rozszerzony czy matura z francuskiego podstawa? Jeśli ktoś wiąże przyszłość z tym językiem to oczywiście, że powinien wybrać trudniejszą opcję, która jednak ułatwi dalszą drogę na przykład w dostaniu się na studia z filologii francuskiej. W przypadku kariery zawodowej pracodawcy będą patrzeć przychylniejszym okiem na wyższy poziom wykształcenia językowego. Będzie to wizytówka świadcząca o większej ambicji i wyjątkowości.

Jak czyścić i dbać o meble gastronomiczne?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe