Kredyt frankowy – jaką kwotę możesz odzyskać?

Kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich spędza sen z powiek wielu Polakom. Na szczęście dzięki dyrektywie z 2019 roku kredytobiorcy mogą przed sądem starać się o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu.

Setki tysiące Polaków skorzystało z oferty kredytu bankowego wypłacanego we frankach szwajcarskich. Kuszący niskim oprocentowaniem według LIBOR CHF kredyt okazał się być pułapką finansową i przyczyną wielu zmartwień. Ku radości Frankowiczów, w 2019 roku pojawiło się niezwykle korzystne dla nich rozwiązanie.

Niezgodności w umowach kredytów frankowych

W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, w którym wykazał, że klauzule indeksacyjne wprowadzone przez banki w umowach kredytów frankowych były niedozwolone. Jak wskazał TSUW, klauzule sprawiły, że zaciągnięte przez klientów kredyty były znacznie wyższe.

W myśl orzecznictwa Trybunału kredytobiorca posiadający kredyt bankowy może na drodze sądowej wnioskować o wykreślenie z umowy niekorzystnych zapisów dotyczących przeliczeń walutowych.

Odfrankowienie kredytu frankowego czy unieważnienie?

Na drodze sądowej kredytobiorcy mogą dochodzić swoich praw i starać się o unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. Na czym polegają i czym skutkują dla kredytobiorcy oba rozwiązania?

Unieważnienie kredytu

W przypadku unieważnienia kredytu kredytobiorca składa do sądu stosowny wniosek. Podczas postępowania sąd stwierdzi nieważność umowy, a co za tym idzie zasądzi zwrot wszystkich świadczeń. W efekcie bank zwraca kredytobiorcy łączną kwotę wpłaconych przez niego na poczet spłaty kredytu środków. Klient zaś zwróci do banku kwotę kredytu (bez marż, oprocentowania i dodatkowych kosztów) według stanu na dzień wypłaty świadczenia.

Po zakończeniu postępowania klient nie tylko nie posiada kredytu, ale zazwyczaj na koncie pozostaje mu jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Odfrankowienie kredytu

Przewalutowanie kredytu z franków szwajcarskich na złotówki, to szansa dla kredytobiorców na odzyskanie nadpłaconych w ramach splaty kredytu pieniędzy. W ramach przewalutowania bank na nowo wyliczy wartość kredytu w złotówkach, a także wysokość miesięcznych rat. Mimo że kredyt będzie spłacany w złotówkach, nadal obowiązuje go LIBOR CHF.

Kredyt frankowy jak wyliczyć kwotę zwrotu?

W przypadku, kiedy nie wiesz, o jaką kwotę zwrotu możesz się starać, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Wprowadzając do kalkulatora podstawowe dane dotyczące kredytu frankowego, kredytobiorca uzyska wstępne wyliczenie kwoty zwrotu.

Zanim usiądziesz do wyliczeń, przygotuj najważniejsze dane dotyczące Twojego zobowiązania w tym:

-nazwę banku, w którym masz kredyt frankowy;

-dokładną datę podpisania umowy (to niezwykle istotny element do ustalenia prawidłowego przelicznik CHF na PLN);

-ilość rat;

-kwotę kredytu;

-jeśli kredyt został już w całości spłacany, datę ostatniej wpłaty.

Jeśli temat wyliczenia zwrotu, kwestia wyboru między odfrankowieniem a unieważnieniem, a także samego postępowania sądowego wydaje Ci się czymś skomplikowanym, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kancelarii, która pomoże Ci i wesprze Cię na każdym etapie postępowania.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe