Import auta z USA – ile to kosztuje?

Import aut z USA od lat cieszy się sporą popularnością wśród polskich kierowców. Choć wiąże się z różnymi dodatkowymi opłatami, to nadal jest to atrakcyjne rozwiązanie. Wynika to z faktu, iż w Stanach Zjednoczonych często zakupić można naprawdę wysokiej klasy auta, którego cena jest dużo niższa w porównaniu z cenami w Europie.

Kalkulator importu auta – jakie są koszty?

Wśród opłat związanych z importem samochodów z USA wymienić można opłaty celo-skarbowe (cło, akcyza, podatek VAT), opłatę naliczaną przez dom aukcyjny, koszt transportu morskiego oraz prowizję pobieraną przez firmę zajmującą się kompleksowym sprowadzaniem aut ze Stanów Zjednoczonych. Oczywiście można zająć się tym osobiście. Wiedzieć jednak trzeba, że cała procedura jest bardzo skomplikowana. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zlecenie sprowadzenia auta firmie, która specjalizuje się w tym zakresie. Auta sprowadzane z USA do Polski najczęściej kupowane są na licytacjach prowadzonych przez domy aukcyjne. Wysokość opłaty pobieranej przez dom aukcyjny uzależniona jest od wartości samochodu. Zwykle wynosi ona od 500 do 1000 dolarów. Na koszty związane z transportem morskim auta składają się opłaty związane z wynajmem kontenera, załadunkiem i rozładunkiem oraz oczywiście samym rejsem. Pamiętać trzeba również o koszcie związanym z transportem samochodu z miejsca zakupu do portu.

Kalkulator akcyzowy i inne podatki

Z importem samochodów z USA wiąże się konieczność opłaty cła. W przypadku aut osobowych wynosi ona 10% wartości samochodu. Jeśli chodzi o auta ciężarowe, to cło wynosi 22%. Poza cłem konieczne jest również zapłacenie podatku VAT. Warto wiedzieć, że jeśli samochód zostanie sprowadzony do portu w Niemczech, to podatek VAT wyniesie 19%, jeśli natomiast do Polski to podatek VAT wynosić będzie 23%. Oczywiście nie można również zapomnieć o opłacie akcyzowej. Jest ona różna w zależności od pojemności silnika. W przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 ccm wysokość opłaty akcyzowej wynosi 3,1%. Natomiast w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 ccm wysokość opłaty akcyzowej wynosi 18,6%.

Sprowadzenie auta z USA – czy to się opłaca?

Jak wspomniano, wysokiej klasy samochody w Stanach Zjednoczonych często sprzedawane są znacznie taniej niż w Europie. Wynika to z bardzo dużej konkurencji na rynku motoryzacyjnym w USA. Warto zatem sprawdzić oferty sprzedaży aut w USA. Może się bowiem okazać, że sprowadzenie auta będzie naprawdę bardzo opłacalne. Tym bardziej że wybór jest niezwykle szeroki.

Polecamy:
Kubek z logo firmy – Dlaczego warto?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe