Dobrze izolowane fundamenty – dlaczego warto o nie zadbać?

Fundamenty konstrukcyjnie łączą budynek z ziemią, przenosząc ciężar budynku na stabilny grunt. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane fundamenty zapewniają, że budynek wytrzymuje sezonowe zmiany temperatury i wilgoci przy niewielkich ruchach. Fundamenty również łączą budynek z gruntem termicznie.

Powszechne stwierdzenie, że „temperatura gleby jest stała, a zatem izolacja poniżej stopnia izolacji ma niewielką wartość”, nie jest poprawne. Niejeden wykres pokazuje, jak temperatura gleby zmienia się w zależności od głębokości i pory roku zarówno od wody gruntowej, jak i od średniej temperatury powietrza. Tak samo niejeden zespół naukowców przeprowadził kompleksowe badanie wpływu praktyk izolacyjnych fundamentów mieszkaniowych. W wyniku tego specjaliści doszli do wniosku, że nieizolowana piwnica może stanowić nawet do 50% strat ciepła w szczelnie zamkniętych domach, które są dobrze izolowane powyżej klasy (!). Dlatego pożądane jest, aby wszystkie nowe domy dbały o ujawnienie dotyczące cech ich charakterystyki energetycznej.

Warto jako nabywca domu mieć pewność, że dom posiada zintegrowany zestaw cech energetycznych spełniających minimalne wymagania – co prawie zawsze wymaga izolacji fundamentów. Niniejszy mini przewodnik ma na celu dostarczenie budowniczym domów i nabywcom domów szczegółowych informacji na ten temat.

Izolacja fundamentu musi być chroniona przed:

  • warunkami atmosferycznymi,

  • światłem słonecznym,

  • fizycznymi uszkodzeniami.

Wymogi te i wszystkie inne wymagania BHP zawarte w przepisach przyjętych przez lokalne jurysdykcje są nadrzędne w stosunku do wszelkich sugestii zawartych w tym przewodniku.

Korzyści z izolowanych fundamentów

Izolacja fundamentu domu zapewnia wiele korzyści. Utrata ciepła fundamentu może zostać znacznie zmniejszona i przestrzeń koszty ogrzewania można zmniejszyć nawet o 50% w dobrze zaizolowanym domu, szczególnie jeśli została tam zastosowana izolacja pionowa fundamentów. Izolacja poprawia fundamentalną kontrolę wilgoci i jakość powietrza w pomieszczeniach. Izolacja po obu stronach ściany powoduje cieplejszą powierzchnię wewnętrzną, zmniejszając potencjał kondensacji i związany z nią wzrost pleśni, co obniża jakość powietrza w pomieszczeniach i może powodować szkody materialne.

Gleba może gromadzić duże ilości energii cieplnej, szczególnie w przypadku wilgoci, ale nie jest dobrym izolatorem. W zależności od rodzaju gleby, potrzeba byłoby naprawdę sporo gruntu, aby zapewnić taką samą izolację, jak na przykład pianka, czy izolacja z włókna szklanego.

Gleba bez swobodnie płynącej wody może nadal zawierać znaczne ilości wilgoci. Istotnym źródłem przenikania wilgoci może być przenikanie wilgoci gruntowej przez materiały o małych rozmiarach porów, często nazywane ruchem kapilarnym. Aby przerwać kapilarność między cokołem a powierzchnią zewnętrzną ściany, należy ją całkowicie pokryć izolacją przeciwwilgociową. Izolacja przeciwwilgociowa wypełnia braki w wodzie, zapobiegając przenikaniu wilgoci. Hydroizolacja zapewnia również ochronę przed wilgocią.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe