Jak VR i AR zmieni przemysł

Poszerzona oraz wirtualna rzeczywistość idą ramię w ramię w procesie rozwoju technologii. Obydwie innowacje sprowadzają się do przedstawiania cyfrowych treści poprzez immersyjne środowisko i doświadczenie.

Zarówno AR, jak i VR znajdują zastosowanie w szkoleniach BHP oraz ogólnych szkoleniach zawodowych. Oczekuje się także, że omawiane technologie będą odgrywały kluczową rolę w rozwoju m.in.:

  • Internetu Rzeczy
  • Big Data
  • Systemów wizyjnych (machine vision)
  • Analityki

Ich wpływ nie ominie też sektora przemysłowego. Adaptacja tych narzędzi usprawni także automatyzację procesów produkcyjnych oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego VR i AR gruntownie zmienią przemysł?

Liczba zastosowań AR i VR jest naprawdę ogromna. Przykładowo w branży budowlanej pracownicy mogą używać urządzeń poszerzonej rzeczywistości, aby mierzyć wymiary poszczególnych elementów, identyfikować niebezpieczne warunki pracy, a nawet wizualizować zakończoną strukturę lub produkt.

Podobnie rzecz ma się w przypadku branży przemysłowo-produkcyjnej. Piękno technologii poszerzonej i wirtualnej rzeczywistości polega na tym, że pozwalają one przedstawiać cyfrowe informacje w kontekście wykonywanych czynności. Dzięki nim można wyświetlać tekst, statystyki oraz wszelkie inne potrzebne informacje. Dzięki samemu spojrzeniu na dany element urządzenia, pracownik będzie mógł zobaczyć jego aktualną temperaturę i w ten sposób ujawnić miejsca, których lepiej nie dotykać gołymi rękoma.

Choć koncept ten, jak i inne jemu podobne brzmi jak z filmów sci-fi, to tak naprawdę dzieje się to już teraz. Liczba urządzeń poszerzonej rzeczywistości ma osiągnąć 19,1 miliona sztuk do roku 2021. W połączeniu z urządzeniami VR liczba ta sięgnie nawet i 59,2 milionów urządzeń.

Wyobraź sobie, że pracownicy wiedzą wszystko, co dzieje się w ich otoczeniu. Znają lokalizacje swoich kolegów, dzięki czemu mogą skutecznie się komunikować. Wiedzą, które urządzenia działają wadliwie albo do których części kompleksu nie mają wstępu.

Zastosowania VR i AR to nie tylko kwestia ciekawych koncepcji oraz pomysłów. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom, jak obecne stosowanie tych technologii przynosi wspaniałe efekty w sektorze przemysłowym:

1. Ford Motor Co

Choć sama firma Ford liczy sobie już ponad 115 lat, to na pewno nie pozostaje w tyle za innowacyjnymi rozwiązaniami. Firma używa technologii VR od 2000 roku, aby dopieszczać projekty swoich samochodów. Jak ujęła to Elizabeth Baron, specjalista od technologii VR w Fordzie:

Chcemy być w stanie widzieć nasze samochody i projekty oraz doświadczyć ich, zanim faktycznie zaczniemy je produkować.

Ford wykorzystuje także VR, aby symulować warunki drogowe i pogodowe jak śnieg czy deszcz, aby testować mechanikę pojazdów z perspektywy określonych warunków zewnętrznych. W ten sposób firmie udaje się tworzyć bezpieczniejsze pojazdy.

2. Boeing

Budowanie samolotów to nie prosta sprawa – w końcu w grę wchodzi życie setek tysięcy pasażerów. Nie ma tutaj miejsca na błąd. Brian Laughlin, technolog pracujący w Boeing, wypowiedział się w ten sposób:

Tradycyjnie technicy muszą korzystać z informacji przedstawionych w dwóch wymiarach na arkuszach o długości 6 metrów. Następnie tworzą w swoich umysłach obraz, na podstawie którego wykonują swoją pracę. Dzięki korzystaniu z VR technicy dokładnie wiedzą, dokąd sięgają przewody elektryczne. Mogą przechadzać się po samolocie oraz widzieć szczegółowy rozkład instalacji i mieć natychmiastowy dostęp do instrukcji.

3. GRAINS

Możliwość ustalenia statusu maszyny dzięki zwykłemu spojrzeniu na nią może być bardzo przydatne. Jednak AR potrafi zaoferować więcej niż jedynie wykrywanie błędów. Powyższy film od GRAphics and INtelligent Systems research group z Politechniki Tyruńskiej pokazuje, jak poszerzona rzeczywistość może być przydatna w procesie utrzymania maszyn.

4. CAQ AG Factory Systems

Metrologia oraz kontrola jakości mają ważne znaczenie w przemyśle. Tę branżę także można usprawnić przez AR, jak to pokazuje powyższy film. Inni producenci także zaczęli badać możliwości, na jakie technologia ta pozwala usprawnić proces QA.

Linia produkcyjna w Porsche w Lipsku testowała właśnie takie rozwiązanie. Cały proces polegał na tym, aby pracownicy linii produkcyjnej mogli wykonywać za pomocą headsetu zdjęcia elementów montażowych, a następnie porównywać je ze wzorcem dostarczonym przez producenta. W ten sposób wszelkie odchylenia od normy mogą zostać łatwo wychwycone oraz zaznaczone na zrobionych zdjęciach.

AR i VR w przemyśle to oszczędność pieniędzy

Tworzenie produktów, które muszą odpowiadać standardom bezpieczeństwa oraz ścisłym specyfikacjom wymaga stosowania prototypów, które następnie należy testować. Wspomniany koncern Boeing eliminuje tę potrzebę, dzięki tworzeniu wirtualnych modeli samolotów w pełnej skali. Inżynierowie mogą widzieć każdy element związany z designem maszyny oraz połączyć je wirtualnie przed przystąpieniem do prawdziwej pracy. Boeing spodziewa się, że dzięki temu skróci czas szkolenia każdego pracownika o 75%, oszczędzając w ten sposób miliony dolarów.

Podsumowanie

AR i VR w przemyśle to nie tylko marketingowy frazes. Praktyczne zastosowanie technologii jest jak najbardziej realne, a możliwości są ogromne. Na pewno warto skorzystać z tych rozwiązań.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe