Koniec z dotacjami z Unii? Sprawdź na jakie dofinansowanie możesz liczyć do końca roku

1014310867

W ostatnim czasie dochodziły do nas głosy na temat tego, że obecne dotacje unijne mają się skończyć. Zdania ekonomistów i polityków są podzielone. Niektórzy przyjmują nawet, że pieniądze będą dalej wpływały do kasy państwa po 2020 roku, czyli po okresie, kiedy miały się zakończyć, a wiązały się z czasem po wstąpieniu do Unii. Chociaż główny boom minął, jeszcze w tym roku możesz załapać się na unijne środki. Należy jednak przede wszystkim dokładnie zapoznać się z wszystkimi wymaganiami, ponieważ na przestrzeni lat mogły one ulec znacznym zmianom.

Dotacje na rozwój firmy

Wielu młodych przedsiębiorców, skuszonych obietnicami, marzy o tym, żeby z pomocą unijnych pieniędzy rozwinąć swoją działalność. Niestety, w 2016 roku nie ma bezzwrotnych dotacji, oznacza to, że nie otrzymamy pieniędzy, których później nie będziemy musieli oddać. Tylko jeden z banków może zaoferować kredyt z rządową pomocą, jednak jego otrzymanie obwarowane jest wieloma obostrzeniami.

Niejednokrotnie warunkiem jest wiek, część programów skierowana jest do młodych ludzi – przed ukończeniem 25 roku życia, podczas gdy inne mają na celu aktywizację seniorów. Warto się również uzbroić w cierpliwość, ponieważ informację o tym, czy zostaliśmy zakwalifikowani do programu możemy otrzymać z opóźnieniem w stosunku do terminu złożenia wniosku. Oczywiście w następnym roku konieczne będzie przedstawienie wszelkich rachunków i sprawozdań, które pokażą, że otrzymane pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem.

Inwestycje drogowe

Duże dotacje otrzymały przede wszystkim tereny wschodnie. Pieniądze te mają służyć poprawie transportu w tamtych regionach. Oznacza to, że dotacje przeznaczone są dla tych przedsięwzięć, które mogłyby poprawić przepustowość dróg i usprawnić komunikację w miastach wojewódzkich oraz na terenach, gdzie natężenie ruchu jest znaczne. Są to dotacje wielomilionowe, przeznaczone dla dużych firm, które będą w stanie wprowadzić gospodarkę na wyższy poziom rozwoju. Warto pamiętać, że inwestycje drogowe to obecnie dziedzina, która ma dużą przyszłość, a poprawa transportu wpływa na jakość całej gospodarki.

Dotacje dla rolników

W budżecie przewidziane są również duże kwoty pomocy dla rolników. Takie środki ta grupa zawodowa otrzymywała już w przeszłości, jednak obecnie konieczne jest spełnienie nieco innych warunków. Wcześniej należało zadeklarować się, że będzie się prowadziło działalność rolniczą. Obecnie wymogiem jest założenie własnej działalności gospodarczej w sektorze innym niż rolnictwo. Wymogiem jest bycie czynnym rolnikiem (odprowadzanie składek do KRUS) lub małżonkiem rolnika. Wymogiem jest również wielkość ekonomiczna gospodarstwa, która nie powinna przekroczyć 15 tys. euro.

Tak jak w poprzednich latach, oferta ta jest skierowana do mieszkańców wsi, których liczba mieszkańców nie przekracza 5000. Dotacje te są szansą dla osób zamieszkujących tereny wiejskie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, a tym samym na uzyskanie dodatkowego dochodu. Z otrzymania tej dotacji wykluczeni są rolnicy, którzy wcześniej brali udział w innych, wybranych programach. Osoby, które spełnią te wymagania mogą liczyć nawet na 100 tys.

Ostatnie komentarze
  1. Rumaszko

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe