Kupowanie używanej ciężarówki do celów komercyjnych – na to zwracaj uwagę!

Kupowanie używanej ciężarówki jest o wiele trudniejsze niż kupienie używanego samochodu osobowego. Tym bardziej, jeśli potrzebujesz jej do celów biznesowych. Przed takim zakupem trzeba mieć pojęcie, co warto wziąć pod uwagę kupując ciężarówkę, bo są to też nieco inne kwestie niż te istotne, gdy kupujesz zwykły rodzinnego sedana lub minivana. Więc czego powinieneś szukać? Mamy kilka odpowiedzi, które mogą ci pomóc, gdy sprawdzasz używaną ciężarówkę do celów komercyjnych.

Holowanie i ciągnięcie

Jedną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przy zakupie używanego samochodu ciężarowego, jest to, ile z niego zdążył już „wycisnąć” poprzedni właściciel. Oczywiście jest to coś, o czym musisz pomyśleć, jeśli kupujesz kabrioleta również, ale przy ciężarówkach te wyznaczniki są nieco inne. Jeśli ciężarówka przejechała już 50 000 km podłączona do przyczepy niesie to normalne zużycie elementów mechanicznych ciężarówki niż gdy mowa o samochodzie osobowym, który tej przyczepy z ciężarem nie musiał holować.

Oczywiście, jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, jak duży ciężar już musiała udźwignąć ciężarówka, jest po prostu zapytać właściciela. Ale ponieważ nie zawsze można liczyć na prawdę od kogoś, kto sprzedaje używany samochód – nie zawsze można liczyć też na dealera, że zna całą historię – zalecamy, aby zabrać go na kontrolę mechaniczną przed zakupem albo kupić ciężarówkę w sprawdzonym miejscu takim jak ta strona z ciężarówkami. Szczególnie jednak polecamy kontrolę mechaniczną, jeśli widzisz ślady holowania, takie jak:

  • widocznie zużyty zaczep holowniczy

  • mocno wygięta tylna tablica rejestracyjna

  • wiele innych

Użytkowanie w terenie

Kolejną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przy zakupie ciężarówki, jest dokładnie to, w jaki sposób została użyta. Wiele używanych ciężarówek ma za sobą przyjemne życie na drogach w mieście, ale niektóre są używane na polach, w gospodarstwach rolnych lub na ranczach – dokładnie tak, jak powinny, do jakiego celu zostały stworzone. Problem z tego rodzaju użytkowaniem polega jednak na tym, że może on powodować znaczne zużycie zawieszenia, podwozia i innych elementów ciężarówki.

Aby sprawdzić, jak interesujący Cię model był wykorzystywany, wejdź pod ciężarówkę i rozejrzyj się. Jeśli zauważysz wiele zadrapań i zgięć na spodniej stronie ciężarówki, może to oznaczać, że ciężko pracowała. Chociaż niekoniecznie jest to powód do odpuszczenia sobie tej ciężarówki, to z pewnością jest to czerwona flaga, która może wymagać mechanicznej inspekcji wykonanej przez profesjonalistę.

Użytek komercyjny?

Wiele ciężarówek jest kupowanych przez firmy i wykorzystywanych jako konie robocze do wielu różnych zastosowań, w tym do przewożenia poważnych śmieci i ciężkich ładunków. Ponieważ tak wiele ciężarówek jest używanych przez firmy, najlepiej żebyś unikał ciężarówki, która miała komercyjny użytek, ale jeśli chcesz taką – sugerujemy też dobrze zapłacić mechanikowi, aby to sprawdził przed zakupem. Firmy nie zawsze są tak ostrożne, jak prywatni właściciele, a będziesz mieć pewność, że żadne ważne aspekty nie zostały pominięte.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe